İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SURP PIRGİÇ ERMENİ HASTANESİ » Kurumlar/Organizations

SURP PIRGİÇ ERMENİ HASTANESİ

Adres / Address Zakirbaşı sok. No. 32, Kazlıçeşme İstanbul 34021 Türkiye Website: http://www.surppirgic.com

Hakkında / About

Photo of SURP PIRGİÇ ERMENİ HASTANESİ

1832 yılında kurulmuş ve açılışı 31 Mayıs 1834’te Patrik Isdepanos II. Ağavni Zakaryan’ın eliyle gerçekleştirilmiş olan Surp Pırgiç Hastanesi cemaatin en büyük insani yardım kurumudur. Kurucusu ise Harutyun Amira Bezciyan’dır.
Cematin hayırseverleri, Mikayel Amira Pişmişyan, Garabed Amira Balyan, Hovhannes Amira Dadyan, Gülbengyan’lar ve sayısız birçokları kurumu devasa bağışlarıyla ayakta tutmuş ve her geçen yıl yeni binalarla ve ilavelerle zenginleştirmişlerdir. İlk zamanlarda sadece akıl hastalarını barındırma amacı güdülmekteydi. Mikayel Hagopyan 1904 yılında hastanenin yerine bir yenisini yapmayı planlar ve bu amaçla mimar Kevork Arslanyan’ın hazırladığı plan kısa zamanda (1906) mevcut muhteşem yapıyı üç bölümlerle ortaya çıkartır. Bunlar hayırseverlerine ithafen Hagopyan, Gülbengyan ve Unciyan isimleriyle, Patrik Mağakya Ormanyan tarafından açılır.
Hastanede 1832 ve 1848 yılları arasında Ermeni doktor bulunmuyordu. Belki de o dönemde doktorlar yoktu. Kurum Rum ve İtalyan doktorlar tarafından yönetilmiştir. İlk Ermeni doktor Dr. Hagop Bey Hovhannes olmuştu. Şimdilerde hastane yönetim kurulu tarafından yönetilmektedir.

Roadmap Satellite Connections Business Directory | Leaflet Connections Business Directory | Leaflet

Zakirbaşı sok. No. 32, Kazlıçeşme İstanbul 34021 Türkiye