İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Murat Bebiroğlu

1943 yılında Malatya’nın Arapgir ilçesinde doğdu. İlkokulu ve ortaokul birinci sınıfı Arapgir’de okudu. Daha sonra İstanbul’a gelerek-o zamanki ismi Surp Haç Tıbrevank Ermeni Ruhban Okulu olan- Surp Haç Lisesi’nde eğitimine yatılı olarak devam etti. 1960-61 döneminde liseyi bitirdi.

İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde okudu. Hem okul döneminde hem de mezun olduktan sonra uzun süre bir ihracat ve ithalat şirketinin muhasebe bölümünde çalıştı.

1976 yılında finans müdürü olarak reklam sektörüne geçti. 1977 yılında Haluk Mesci ve Aydın Ülken ile birlikte ilk reklam ajansını (Birleşik Reklamcılar) kurdu. Daha sonra Markom Leo Burnett, KLAN EURO RSCG gibi tanınmış ajansların ortakları arasında yer aldı.

1998 yılında Türkiye Ermenileri Patriği Meşrob II Hazretleri’nin teşvikiyle nizamnameler konusunda araştırmalarına başladı. 2003 yılında “Tanzimat’tan II. Meşrutiyet’e Ermeni Nizamnameleri” isimli ilk kitabını, 2008 yılında “Osmanlı Devleti’nde Gayrimüslim Nizamnameleri” isimli ikinci kitabını yayınladı.

İnternet kullanan cemaat üyeleri arasında hızlı iletişim ve fikir alışverişi sağlayabilmek amacı ile 1998’de kurulan Hyelist ve 2001 yılında kurulan internet gazetesi Hyetert.org’un kuruculuğunu ve yönetici editörlüğünü yaptı.

1974 yılında Mari (Torosyan) ile evlenen Murat Bebiroğlu’nun Alen Sarkis (1976) isimli bir oğlu, Neda (1977) isimli bir kızı ve Sevan (2012), Aksel (2013), Daron (2015) ve Arden (2016) isimli dört torunu vardır.

Sitemizde yayınlanmış yazılarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Sitemizde hakkında yayınlanmış yazılarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.