İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazdığı kitap cemaatinden etti: Eşcinsel mafya… ‘Kiliseyi yönetiyor’

***HyeTert, bu kaynağın ve/veya içeriğin yanlış ve/veya yanıltıcı bilgiler içerdiği/yaydığı kanısındadır. Metni paylaşmadan önce bu uyarıları göz önüne alarak, iзeriği ve/veya kaynağı güvenilir kaynaklardan kontrol ediniz.***

İskoçya’daki Katolik Kilisesi’ni “güçlü bir eşcinsel mafyası” tarafından yönetilmekle suçlayan bir kitap yazan rahip, kilise hiyerarşisi tarafından zorbalığa uğradığını dile getirdi.

Peder Matthew Despard, kendi yayınladığı bir kitapta bu iddiaları dile getirdikten sonra 2013 yılında kilise görevlerinden uzaklaştırılmıştı.

Vatikan mahkemesinin 2016 yılında verdiği bir kararla olası bir geri dönüşün önü açılmıştı ancak kilise Despard’ın kamuoyu önünde özür dileyene kadar geri dönmesine izin verilmeyeceğini ifade etti.

Güney Lanarkshire, Blantyre’deki St John Ogilve’s kilisesindeki görevinden, Krizdeki Rahiplik adlı bir kitap yayınladıktan sonra uzaklaştırılan Peder Despard ise gerçeği söylediği için üzgün olmadığını söyledi.

Ayin yapmak gibi bazı dini görevleri yerine getirmesi yasaklandı, ancak kilise tarafından istihdam edilmeye devam etti.

Görevden alınan rahip, yaptığı itirazı 2016 yılında İtalya’daki Roma Rota’ya (Katoliklerin iç mahkeme sistemi) taşıdı.

Bu mahkemenin verdiği kararla cemaat görevlerine geri dönmesinin önü açıldı ancak Katolik Kilisesi nihai kararın Motherwell Piskoposu Joseph Toal’a ait olduğunu söyledi.

Peder Depard son 10 yılın “inanılmaz derecede zor” geçtiğini ifade ederek “Piskopos Toal’a defalarca özel olarak bir cemaate dönmek istediğimi söyledim ama görmezden gelindi. Bu haksızlık, hala burada bekliyorum. Kamuoyu önünde konuşmaktan başka çarem kalmadı. Kilise tarafından sistematik olarak zorbalığa uğradığımı ve susturulduğumu hissediyorum.” dedi.

Vatikan mahkemesinin, kitabı geri çekmesi halinde görevine geri dönmesine izin verecek net bir kriter belirlediğini belirtti. Peder Depard ise, “Piskopos Toal şimdi kamuoyu önünde özür dilememi istiyor ama ben özür dilemek için bir neden göremiyorum. Gerçeği söylediğim için üzgün değilim,” diye konuştu.

Tartışmalı kitap, İngiltere’nin en kıdemli Roma Katolik din adamı ve İskoç Katolik Kilisesi’nin başı olan Kardinal Keith O’Brien hakkındaki iddiaların ortaya çıkmasıyla aynı zamanda gün ışığına çıktı.

2018’de ölen Kardinal O’Brien, üç eski rahip ve eski bir rahibin 1980’lere kadar uzanan cinsel istismar iddiaları nedeniyle 2013 yılında istifa etmek zorunda kalmıştı. Suçlayanlardan biri olan Brian Devlin, 2021 yılında sessizliğini bozarak yazdığı bir kitapta kilisenin sessizlik, sırlar ve İtalyanca’da mafya tarafından uygulanan sessizlik kuralı anlamına gelen “omerta” ile kuşatıldığını söyledi.

Peder Despard konuyla ilgili olarak şunları söyledi: 

“Benim durumumda, Katolik Kilisesi’nin çıkmazı sona erdirmek için ölmemi beklemesinden korkuyorum. Bu zalimce ve yıllardır yaptıkları zorbalığın bir işareti. Telafi etmek için mümkün olan her şeyi yaptım ama özür dilemeyeceğim.”

Peder Despard eski cemaatinde hala destek görüyor. Emekli Ulusal Sağlık Hizmetleri büro çalışanı Helen Duddy, Peder Despard’ın kilisedeki görevine geri dönmesini sağlamaya çalışan eski cemaatindeki bir destek grubunun üyesi.

Duddy şunları söyledi: 

“Cemaat için harikaydı.”Eğer yarın onun geri dönmesi için bir imza kampanyası düzenliyor olsaydım, yerel olarak 500 ila 1.000 arasında imza toplar ve onun geri dönmesini isterdim. Bu çok üzücü.”

Motherwell Piskoposluğundan bir sözcü ise şunları söyledi: 

“Peder Despard’dan, kitabında bahsi geçen ve halen hayatta olan, bu nedenle incinmiş ve kırılmış kişilerden kişisel olarak özür dilemesi istenmiştir. Bugüne kadar bu özürler dilenmemiştir. Kamu hizmeti için uygunluk konusundaki herhangi bir değerlendirme piskoposun meselesi olmaya devam etmektedir.”

Kaynak: BBC

https://www.odatv4.com/dunya/escinsel-mafyasi-kitabi-iddiasi-kiliseyi-zorbalikla-sucluyor-120027542

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın