İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kudüs Ermeni çömlekçilik ve seramik sanatının “UNESCO kültürel miras listesine” alınması önerildi

İsrail merkezli “The Jerusalem Post” gazetesi, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınamsı gerekenler listesini hazırladı.

Küresel antisemitizm, jeopolitik risk ve tehditler ortamında İsrail kültürel mirasının, UNESCO kapsamında korunmaya özel ihtiyacı olduğunu vurgulayan makalede, İsrail kültür ve sanatının UNESCO listesine alınması önerilen 6 dalları sıralandı.

Gazete tarafından hazırlanan listede, İsrail Ermeni çömlekçilik ve seramik sanatının da yer aldığı dikkat çekti. Ermeni çömlekçilik ve seramik sanatından bahsederken yazar, henüz 1922 yılından beri kutsal şehir Kudüs’te Ermeni çömlekçilerin el yapımı eserlerinin yayılmakta olduğuna dikkat çekti.

Eski Şehirde modern kap kacağın yanında geleneksel el yapımı Ermeni eserlerin de kullanıldığını vurgulayan makalede, mavi çerçeve içinde bitki ve hayvan konulu desenleri olan çinilerin Kudüs’ün kartviziti haline geldiğini yazdı.

Makalenin sonunda, İsrail Ermeni toplumu dahil ülkenin kültürel çeşitliliğinin, UNESCO somut olmayan kültürel mirasının bir parçası olması gerektiğine vurgu yapıldı.

https://www.ermenihaber.am/tr/news/2019/02/08/Kudüs-Ermeni-çömlekçilik-seramik-UNESCO/147645

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: