İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ve Ara Güler Müzesi” Kültür Bakanlığından özel ödüle layık görüldü

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1979 yılından beri her yıl dağıtılan ve 2016 yılından itibaren de “Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri” adıyla anılan büyük ödüllerin 2018 yılın sahipleri belli oldu.

Bakanlık Özel Ödülü’ne 2018 yılında “Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) Ara Güler Müzesi” layık görüldü.

Törende ödülü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk aldı.

Ara Güler’in özellikle son yıllarda sıkça görüşme imkanı bulduğu gerçek bir beyefendi olduğunu anlatan Erdoğan, “Kendisi hayatını fotoğraf makinası vizörünün arkasında geçirmiş, bununla birlikte ülkesini, milletini ve dünyayı çok daha geniş bir bakış açısıyla değerlendirmiş bir sanat insanımızdır” ifadesini kullandı.

Erdoğan, Ara Güler’in hayattayken kendisinin “sanatçı” olarak sıfatlandırılmasına itiraz ettiğini, sadece foto muhabiri olduğunu söylediğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Ama bizler onun fotoğraflarıyla ortaya koyduğu ürünlerin gerisindeki ruhu görüp anlayabilen kişiler olarak kendisini ‘sanatçı’ olarak sıfatlandırmaktan onur duyuyoruz. Geride bıraktığı arşivi ve müzesi vefatından sonra da Ara Güler’in sanatını yaşatacak ve inşallah gelecek nesillere aktaracaktır. Bundan dolayı da Doğuş Grubu’na teşekkür ediyorum, böyle bir mirasa sahip çıktıkları için.”


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2019/01/10/Ara-G%C3%BCler-Erdo%C4%9Fan-T%C3%BCrkiye/145424

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: