İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsrail Dışişler Bakanlığı, yerel Ermeni toplumu hakkında bir röportaj hazırladı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Twetter’deki resmi sayfasında İsrail Ermenileri hakkında çektiği bir röportaj yayınladı.

İsrail’de bugün yaklaşık 11.000  Ermeni yaşıyor. Onlar kendi din, dil ve kültürünü koruyor. Haifa’nın bazı “Ermeni köşelerini” gösteren röportajda, Ermeni Kilisesi, Ermeni Merkezi, Çömlekçilik merkezi anlatıldı. En sonunda ise Ermeni mutfağının şef aşçısına ziyarete gidildi.

Hayfa’daki Ermeni Kilisesi’nin rahibi Tirayr Hovakimyan, Ermenilerin İsrail’de 5’ci asırdan beri yaşadığını anlattı: “1915’den sonra Ermeni Holokaust’tan kaçan çok sayıda kişi buraya geldi. Sovyet Birliği’nin yıkılmasından sonra da karma evlikliklerde bulunan çok sayıda Ermeniler geldi”.

Rahip Hovakimyan’a göre, İsrail Ermenileri kendi dil ve dinini koruyor. Hovakimyan, “Dinini, dilini, geleneklerini unutuyorsan, kiliseye dua etmeye gitmiyorsan, cemaat hayatına katılmıyorsan eğer, demek Ermeni değilsin” yorumunu yaptı.

Röportajda ziyaret edilen Ermeni şef aşçı Arpine Kuzuyan – Demirçyan, komşu Lübnan, Suriye ve Ürdün’de de sevilen Ermeni dolma ve bastırmasını, ayrıca ünlü İsrail yemeklerinin Ermeni yorumu olan fatayer börekleri ile tabule salatasını misafirlerine ikram etti.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/10/31/İsrail-Ermeni-toplumu/140446

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: