İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vatikan’ın üniversitesinde çocuk istismarına karşı yüksek lisans programı

Katolik Kilisesi içindeki çocuk istismarı ve cinsel taciz vakalarıyla mücadele amacıyla, Vatikan’a bağlı bir üniversitede yeni bir yüksek lisans programı açıldı.

Roma’da bulunan Papalık Gregorian Üniversitesi’nin Çocukları Koruma Merkezi tarafından düzenlenen yüksek lisans programıyla, dünya genelinde çocuk istismarının önlenmesi ve çocukların korunması alanında uzman yetiştirilmesi amaçlanıyor. 2 yıllık programda teolojinin yanı sıra kilise hukuku ve psikoloji gibi alanlarda da eğitim verilecek.

Program, Katolik Kilisesi’nde son yıllarda yaşanan en büyük sorunlardan çocuk istismarı ve cinsel taciz olaylarıyla mücadele amacıyla atılmış adımlardan biri olarak yorumlanıyor.

Gregoriana Üniversitesi Çocukları Koruma Merkezi Başkanı Hans Zollner, geçen ay yaptığı bir açıklamada, taciz vakalarıyla mücadele edebilmek için bu alanda uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç olduğunu söylemişti. Üniversitenin yeni yüksek lisans programı için dün yapılan tanıtım toplantısında da Zollner, “Kilise adına çocukların himaye edilmesinden sorumlu, donanımlı ve kararlı bir personel ağı oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

“Eleştirilere minnettar olmalıyız”

Yüksek lisans programının tanıtım toplantısına katılan Kardinal Reinhard Marx da, “Taciz bir suçtur ve medeni bir toplumda bu suçun nasıl ele alınacağı bellidir. Kilise’de ise bastırma, örtbas etme, savuşturma ve inkar gibi farklı standartların uygulanmış olduğunu görmek şok edici ve akıl almaz” dedi.


https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45773146

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: