İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni kilisesi 3 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı

DAİŞ çeteleri tarafından askeri üs olarak kullanılan Ermeni kilisesi Selîb, kentin özgürleşmesinden üç yıl sonra kentteki Ermeniler tarafından yeniden ibadete açıldı.

Kenti işgal eden DAİŞ çeteleri, kilisedeki Hz. İsa sembollerini ve resimlerini yakmış, kilise üzerindeki haçı kaldırmıştı. Kilisenin bir bölümünü cezaevi olarak kullanan çeteler, diğer bölümlerini de silah eğitimi ve toplantılar için kullanmıştı. DAİŞ çeteleri işgal döneminde, Ermenilerin kent içinde ibadet etmesini yasaklamıştı. Ermeniler de bu yüzden ibadetlerini ve ayinlerini, evlerinde, gizli bir şekilde sürdürüyordu.

Kentin özgürlüğüne kavuşmasının ardından Ermeniler kiliseyi yeniden onarmak için çalışmalara başlamıştı. Bu kapsamda kilise restore edildi ve kilisenin tepesine yeni bir haç konuldu.

Girê Spili Ermeni Losyan Matosyan, kentteki Ermenilerin desteğiyle kiliseyi tekrardan onardıklarını ve kilisenin bazı bölümlerinin halen restorasyona ihtiyacı olduğunu belirtti. Losyan, DAİŞ çetelerinin işgali döneminde dini vecibelerini yerine getirmekten mahrum kaldıklarını da sözlerine ekledi.

Kilisede çalışma yaptıklarında birçok iğne ve uyuşturucu hap bulduklarını belirten Losyan, kendilerinin ana dillerinde eğitim alanı olarak kullandıkları kiliseyi, DAİŞ çetelerinin silah eğitimi için kullandığını ifade etti.

Losyan konuşmasının sonunda kilisenin çatısına yeni bir haç bıraktıklarını, artık özgür bir şekilde ibadetlerini yerine getirdiklerini söyledi.


http://www.hawarnews.com/tr/galeri/ermeni-kilisesi-3-yil-aradan-sonra-yeniden-ibadete-acildi-g2011.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: