İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Galeri Nev İstanbul evine geri döndü

Galeri Nev İstanbul, bir sezonluk Karaköy molasının ardından yeniden 2007’den beri bulunduğu Mısır Apartmanı’na geri döndü.

03.07.2018 – 16:55

2017- 2018 sergi sezonunu Karaköy’de geçiren Galeri Nev İstanbul, Eylül 2018 itibariyle sergilerine yeniden 2007’den beri faaliyet gösterdiği Beyoğlu Mısır Apartmanı’nda devam edecek.

İstanbul’un ilk betonarme yapılarından olduğu bilinen Mısır Apartmanı, Osmanlı devlet adamı, Mısır eyaleti yöneticilerinden Abbas Halim Paşa tarafından Ermeni asıllı mimar Hovsep Aznavuryan’a yaptırıldı. Art Nouveau tarzındaki yapının inşası 1905-1910 yılları arasında gerçekleşmiş ve inşaat malzemelerinin büyük bölümü Fransa’dan getirildi. Bina, konağın Sahibi Abbas Halim Paşa tarafından kişisel konut olarak yaptırılmışsa da, Paşa’nın ölümünün ardından varisleri tarafından katlara ayrılmak suretiyle apartmana dönüştürülmüş ve 1940 yılında dönemin ünlü işadamlarından Hayri İpar’a satıldı. Sonraki yıllarda, bina katlarındaki daireler el değiştirdi.

MISIR APARTMANININ ÜNLÜ SİMALARI

100 yılı aşkın süredir ayakta olan Mısır Apartmanı’nın dairelerinde Mehmet Âkif Ersoy ve Mithat Cemal Kuntay gibi pek çok önemli kişinin yaşamış olduğu biliniyor. Günümüzde binanın çeşitli katlarında sanat galerileri, ofisler ve restoran bulunuyor.


http://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/galeri-nev-istanbul-evine-geri-dondu-40885348

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: