İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hıristiyanlar Kudüs’te ‘Kutsal Cumartesi’yi kutladı

KUDÜS

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir Bölgesi’nde bulunan ve Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra defnedildiğine inanılan Kıyamet Kilisesi’nde gerçekleşen kutlamaya dünyanın dört bir tarafından Kudüs’e gelen on binlerce Hristiyan dualar ve yaktıkları mumlarla katıldı.

Ramallah’ta “Kutsal Cumartesi” günü kutlamaları
Ortodoks Hristiyan dünyasının izlediği takvim doğrultusunda Paskalya’dan bir gün önce denk gelen “Kutsal Cumartesi” günü dolasıyla Batı Şeria’nın Ramallah kentinde kutlama etkinlikleri düzenlendi. Kutlamalar çerçevesinde, Kıyamet Kilisesi’nde yakılan ve Batı Şeria’nın diğer kentlerinde dolaştırılmak üzere getirilen “Kutsal Ateş” büyük ilgi gördü. ( İssam Rimawi – Anadolu Ajansı )

Hristiyan hacılar, sabahın erken saatlerinden itibaren Eski Şehrin sokaklarında taşıdıkları haçlarla Kıyamet Kilisesi’ne yürürken, kutlamaların yapıldığı “Eski Şehir” içinde ve çevresinde İsrail polisi yoğun önlem aldı.

Hristiyanlarca “Paskalya Arifesi” olarak da isimlendirilen Kutsal Cumartesi, “Diriliş Bayramı” olarak da bilinen ve Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra yeniden dirilişini ifade eden Paskalya Bayramı öncesinde kutlanıyor.

Muhabir: Mustafa Deveci


https://aa.com.tr/tr/dunya/hiristiyanlar-kuduste-kutsal-cumartesiyi-kutladi/1111452

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: