İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Patrik Genel Vekili’nin Paskalya Mesajı

28/03/2018

“Bir Tanrı’ya inanıyoruz; her şeye egemen Baba’ya, göklerin ve yerin… Yaratıcısı’na. Bir Rab İsa Mesih’e; Tanrı’nın Oğlu’na…  eziyet çekti, haçlandı, gömüldü, üçüncü gün DİRİLDİ…”

 

İki bin yıl boyunca artık küçülmüş bulunan gezegenimizde gerçekleşen müthiş değişimlere rağmen en azından iki gerçek değişime tabi olmaksızın imanlılar için var olmaya devam etmektedir. İlki, Tanrı’nın varlığıdır. İkincisi ise İsa Mesih’in Dirilişidir. Bunlar, imanımızın değişime veya değişikliğe tabi olmayan kalıcı temel taşlarıdır. Bunlara inanmayanlar kendileri değişime tabi olurlar ve iman değiştirirler. Gerçek ve bu gerçeğe inananların akıl ve ruh duruşu asla değişikliğe tabi tutulamaz: “Bir Tanrı’ya inanıyoruz; her şeye egemen Baba’ya, göklerin ve yerin… Yaratıcısı’na. Bir Rab İsa Mesih’e; Tanrı’nın Oğlu’na…  eziyet çekti, haçlandı, gömüldü, üçüncü gün DİRİLDİ…”. Kilise bu İman Bildirisi’ni “O’nun gelip canlıları ve ölüleri, herkesin dirilişi olan Yargılaması”na kadar tekrar edecek. Ancak o zaman iman hayatı bizim için duracak. Çünkü imana neden olanı gördükten sonra imana gereksinimimiz kalmaz.

 

Biz inananlardan bazıları için bu merkezi gerçek puslu bir inanış gibi görünebilir. Ancak bu, Diriliş Bayramı’nda kiliselerimize gitmemek ve Diriliş müjdesine paydaş olmamak için bir neden oluşturmamalıdır. Bu müjdeyi çocukların günahsız ağızlarından ve incecik seslerinden duymaktayız: “Mesih ölülerden dirildi”.

 

Diriliş Bayramı’nda kiliselerimize akın ederek Havari Tovmas gibi O’nun gerçekliğinin huzurunda secde etmekteyiz. O’na “Rabbim ve Tanrım” diye ikrar ederek, Ruh ile ve gerçekten Dirilen’e tapınmak için gitmekteyiz. Denmiştir ki:

 

“Her şeyden önce var olan O’dur ve her şey varlığını O’nda sürdürmektedir. Bedenin, yani kilisenin başı O’dur. Her şeyde ilk yeri alsın diye başlangıç olan ve ölüler arasından ilk doğan O’dur. Çünkü Tanrı bütün doluluğunun O’nda bulunmasını uygun gördü. Mesih’in çarmıhta akıtılan kanı aracılığıyla esenliği sağlamış olarak yerdeki ve gökteki her şeyi O’nun aracılığıyla kendisiyle barıştırmaya razı oldu. Yaptığınız kötülükler yüzünden bir zamanlar düşüncelerinizde Tanrı’ya yabancı ve düşmandınız. Şimdi ise Mesih sizi Tanrı’nın önüne kutsal, lekesiz ve kusursuz olarak çıkarmak için özbedeninin ölümü sayesinde sizi Tanrı’yla barıştırdı. Yeter ki, duyduğunuz Müjde’nin verdiği umuttan kopmadan, imanda temellenip yerleşmiş olarak kalın.” (I. Kol. 1.17-23)

 

O’na sonsuza dek şan olsun. Amen.

 

Bu kutlu günlerde herkese İsa Mesih’in dirilişine tanıklık edenlerin yaşadığı mutluluğu diliyoruz. Özellikle, herkesin O’nun dirilişinden yayılan güç ile donanmasını arzu ediyoruz. Birçokları O’nun dirilişini görmediler ancak O’na iman ettiler.

 

Sizlere ve bizlere büyük bir müjde,

Mesih ölülerden dirildi!

Mesih’in dirilişi kutludur!

 

Her sene olduğu gibi bu Diriliş Yortu’sunda da iman, ümit ve sevgi ile ruhani önderimiz Kadasetli Patrik Mesrob II. Hazretleri için dua etmeye devam ediyoruz. İman birliği içersinde olduğumuz tüm imanlıların da bizlerle birlikte dua ettiğine eminiz. Bu yortuda da, Suriye’deki, Irak’taki ve tüm dünyada sıkıntı, zorluk, yokluk ve savaş tehdidi altında olan kardeş ve kız kardeşlerimiz için dua ediyoruz. Aynı zamanda, hiçbir ırk, din, dil ayrımı gözetmeden bu ülkelerdeki herkes için dua ediyoruz. Kutsal Diriliş Yortusu, Tanrı’nın görkemli müjdesi ile yenilenmemiz için fırsat olsun. Rab’bimiz İsa Mesih’in alçakgönüllülük örneğiyle hizmete soyunalım. Tanrı’nın adının yüceltilmesi, kilisenin bekası ve kendi ruhani hayatımızın gelişimi için, her birimiz kendi çapımızda çalışmaya davet ediliyoruz.

Kutsal Diriliş Yortusu vesilesiyle, Mesih’ten bizlere miras kalan sevgiyle, Resuli Kilisemizin tüm evlatlarını, Episkoposlarımızı, Rahiplerimizi, Pederlerimizi, Sargavak ve Gisasargavaklarımızı, Tıbirlerimizi, Kalfayan Topluluğu Rahibesi’ni, Patrikliğimiz Danışma Kurulu’nu, Mali komisyonu’nu, kadın ve gençlik kollarımızı, Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı yöneticilerini, Başhekimi’ni, tabip ve hemşirelerini, cemaat ve kilise vakıflarımızın yöneticilerini, kadın kollarını, cemaat okullarımızın kurucu temsilcilerini, müdürlerini ve öğretmenlerini, Okul yaşatma kollarını, yoksullara ve engellilere yardım kollarını, İstanbul’daki okullarımızın derneklerini, insanî yardım kuruluşlarını, kültürü yaşatma kuruluşlarımızı, basınımızın yazarlarını ve çalışanlarını, kiliselerimize, hayır ve eğitim kurumlarımıza madden ve manen destek olan hayırseverlerimizi, İstanbul, Anadolu ve Girit Adası’ndaki tüm imanlıları kutluyor ve hepsine mutlu bir Diriliş Yortusu dilerken, ruhanî, sosyal ve hayrî çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Kutsal Diriliş Yortusu vesilesiyle Surp Eçmiyadzin, Kilikya ve Kudüs’teki tarihî Patriklik makamlarımız için de dua etmeyi sürdürüyoruz. Bayram coşkusu içersinde Tüm Ermeniler Katolikosu Kadasetli Karekin II. Hazretleri’ne derin saygılarımızı sunuyoruz. Kadasetli Katolikosumuz’dan ve Eçmiyadzin Rahipler topluluğundan Patrik Mesrob II. Hazretleri için dualarını sürdürmelerini rica ediyoruz.

Kadasetli Kilikya Katolikosu Aram I. Hazretleri’ni ve Saadetli Kudüs Patriği Nurhan I. Hazretleri’ni ve onlara bağlı tüm rahipleri, ayrıca tüm Kilise Önderleri’ni ve onlara bağlı din görevlilerini Mesih’teki sevgi ile selamlıyor, Kutsal Diriliş Yortusu’nu kutluyoruz.

Ermeni Kilisesi’nin dünyadaki bölgesel Ruhani Önderlerini biraderane sevgiyle ve Kutsal Diriliş’in ümit dolu müjdesiyle selamlıyoruz.

Tüm kardeş kiliselerin, özellikle de Ermeni Katolik ve Ermeni İncili Kiliseleri’nin önderlerini, din adamlarını ve cemaatlerini, Diriliş Yortusu vesilesiyle Mesih’teki sevgiyle kutluyoruz.

Pederane sıcak bir sevgiyle diyasporada, gurbet ortamında gelenek ve göreneklerimizi korumaya çalışan ve doğdukları topraklarla ruhsal ve kültürel bağı koparmayan tüm İstanbul Ermenileri, Surp Haç Tıbrevank, Getronagan, Esayan, Mıhitaryan okullarından yetişenler derneklerini ve yurt dışındaki tüm dindar ve kilisesever cemaat üyelerini selamlıyoruz.

Tanrı’nın lütuf, sevgi ve kutsayan gücü hepimizle birlikte olsun. Amen.

MESİH ÖLÜLERDEN DİRİLDİ!

MESİH’İN DİRİLİŞİ KUTLUDUR!

 

BAŞEPİSKOPOS ARAM ATEŞYAN

PATRİK GENEL VEKİLİ


http://www.turkiyeermenileripatrikligi.org/site/patrik-genel-vekilinin-paskalya-mesaji/

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: