İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son Atamalar Hakkında Açıklama

EPİSKOPOS SAHAK MAŞALYAN

Son günlerde cemaatimizde gündem oluşturan din adamı atamalarıyla ilgili bazı noktaları ivedilikle açıklığa kavuşturma gereği hasıl olmuştur.

1. Geleneksel olarak bir peder (kahana, papaz) tek bir kilise üstüne din görevlisi olarak atanır, o kiliseyle ve semtle özdeşleşir, emekli olana dek de o kilisede hizmet verirdi. Rahipler (evlenmemiş din adamları apeğa, vartabed) ise tek başlarına bir semt kilisesinde din adamı olamazdı, pederi olan bir kilisede ya da kiliselerde vaiz olarak hizmet verirlerdi.

2. Bu geleneksel uygulama çeşitli nedenlerle, din adamı sayısının azalması, bazı semtlerin ıssızlaşması, kilise yönetimleri ya da din adamlarından gelen talepler yüzünden Sayın Mesrop Badriark tarafından değiştirilerek, din adamlarının rotasyonu uygulamasına geçildi. Din adamlarının yerini değiştirmek sadece Patriğin yetkisindeydi. Bu rotasyonun herhangi bir kuralı, nedeni, süresi yada şartnamesi mevcut değildi ve halen değil. Ruhani kurulun bu konuda herhangi bir yetkisi mevcut değildir. Patrik en fazla Ruhani Kurulu yaptığı atamalar konusunda bilgilendirirdi.

3. Yeni ataması yapılan din adamı kilise disiplini gereği bunu kabullenir ve itaat eder. Kilise Yönetim Kurulları da gerekli düzenlemeleri yerine getirir.

4. Sayın Aram Srpazan, Patriğin görevini yerine getiremediği 2008 yılından beri Lusararabed ve 2010 yılından itibaren Patrik Genel Vekili olarak din adamlarının rotasyon yetkisini ihtiyaçlar doğrultusunda kullanmaktadır. Patrik zamanındaki uygulamalar gibi Ruhani Kurulun bu konuda bugün de yetkisi bulunmamaktadır.

5. Ruhani Kurul başkanı olarak Sayın Aram Srpazan’a son atamalar konusunda –yapılmadan önce ve sonra- çekincelerimi belirttim, bunların zamansız ve başka anlamlara çekilebilecek uygulamalar olarak anlaşılacağına ilişkin dikkatini çektim. Ancak yetki, karar ve sorumluluk bütünüyle kendisine aittir.

Yaraları sarma sürecinde karşımıza çıkan bu istenmeyen sorunlar, bize dini ve sivil konularda ORTAK AKIL oluşturmanın ne denli elzem olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır. Bu ortak aklın oluşması geciktiği müddetçe sorunların katlanarak çoğalacağı görülmektedir. Başta sayın Patrik Vekili Aram Srpazan, din adamları, yönetici ve aydınlar bu aklın oluşturulması işine ivedilikle soyunması gerekmektedir. Geciktiğimiz her gün kötüden betere sürükleneceğimizi öngörmek için peygamber olmaya gerek yoktur. Ermeni’nin var oluş dehasını bir kez daha ortaya koyma zamanı çoktan gelmiştir.

Episkopos Sahak Maşalyan
Ruhani Kurul Başkanı
27/02/18


https://www.facebook.com/sahak.mashalian/posts/10155856185847012?pnref=story

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın