İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İçerenköy Cemevi’nden itiraz: Cemevi ibadethanedir, elektrik ücreti alınamaz

PİRHA- Danıştay’ın ve AİHM’nin cemevlerinin giderlerinin devlet bütçesinden karşılanması kararına rağmen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İçerenköy Cemevi’ne, 23 Şubat günü elektrik borcu nedeniyle icra geldi. PSAKD Kadıköy Şubesi cemevi yönetimi bugün Kartal’da bulunan Anadolu 10. İcra Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi verdi.

Cemevlerinin elektrik giderlerinin Devlet bütçesinden karşılanmasıyla ilgili Danıştay’ın ve cemevlerine ibadethane statüsü verilmesine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararına rağmen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İçerenköy Cemevi’nin 23 Şubat günü elektrikleri kesilerek icraya verildi.
İstanbul Anadolu 10. İcra Müdürlüğü’nün İstanbul PSAKD İçerenköy Cemevi’ne gönderdiği İlamsız Takipte Ödeme Emri’nde, şu ifadeler kullanılmıştı:
“İşbu ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren borcu ve takip giderlerinin (7) gün içinde ödemeniz borcun tamamına veya bir kısmına veya alacaklının takibat icrası hakkına ait bir itiraz hakkınız varsa…
…Hiç mal beyanında bulunmaz veya gerçeğe aykırı beyanda bulunursanız hapisle cezalandırılacağınız dava ve takip işlerine esas olmak üzere kendinize ait bir adresi itirazla birlikte bildirmek zorunda olduğunuz; adresinizi değiştirdiğiniz halde yurt içinde yeni bir adres bildirmediğiniz ve yeni adresinizin de tespit edilmediği durumda takip talebinde gösterilen adreste çıkarılacak, tebligatın size yapılmış sayılacağı borç ödenmez ya da itiraz edilmezse cebri icraya devam edileceğini ihtar olunur.”
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şubesi, İçerenköy Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ay, borç olarak bildirilen elektrik parasının ödenmeyeceğine dair mahkeme kararı olduğunu hatırlatarak, bugün avukatıyla birlikte Kartal’da bulunan Anadolu 10. İcra Müdürlüğü’ne giderek, elektrik parasına itiraz etti.
İtiraz dilekçesinde şunlar ifade edildi:
-Elektrik borcu çıkarılan mesken cemevi olup ibadethanedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Danıştay’ın emsal kararları dikkate alındığında ibadethanelerden elektrik ücreti alınması hukuken mümkün değildir. Bu hususta davamız olup lehimize sonuçlanmıştır. Dosya istinaf aşamasındadır.
-Her türlü tazminat hakkımız saklı kalmak kaydıyla ödeme emrine, borca, faize ve tarafımızı borç altına sokacak icrai işleme açıkça itiraz ediyoruz. Takibin İcra İflas Kanunu gereğince durdurulmasını talep ediyoruz.”

SÖZLEŞME FESHEDİLMİŞ

Cemevinin elektriğinin kesilmesine tepki gösteren Cemevi Başkanı İsmail Ay, PİRHA’ya şöyle konuşmuştu:
“Bizim ödenilecek faturaya ilişkin kazanılmış bir davamız var. Cemevimizin elektriğini içeride cenaze olmasına rağmen halkımızın gözü önünde kestiler. Ancak bizi hiçbir şekilde yıldıramayacaklar. Sözleşmemiz fes edilmiş. Ancak elektriği onlar kestikten sonra açmak zorunda kaldık. Çünkü içeride cenazemiz ve halkımız var. Hepsi karanlıkta kaldı. Biz de bu yüzden kaçak kullanmak zorunda kalıyoruz.”


https://www.pirha.net/psakd-kadikoy-subesinden-elektrik-parasina-itiraz-108637.html/

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın