İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koronavirüs ve güvenlik riskine meydan okuyan Papa’nın tarihi Irak ziyareti başladı

Irak’a ayak basan ilk Papa olan Francis, koronavirüs pandemisi ve güvenlik risklerinin gölgesinde dört gün sürecek ziyarette önemli temaslarda bulunup barış ve kardeşlik mesajları verecek.

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis, koronavirüs pandemisi döneminde ilk uluslararası ziyaretini Irak’a düzenledi. Tarihte Irak’ı ziyaret eden ilk Papa olan Francis’i, kırmızı halı serilen Bağdat Havaalanı’nda Başbakan Mustafa Kazımi karşıladı.

​Koronavirüs ve güvenlik risklerine rağmen “Görevime bağlıyım” diyerek Alitalia uçağıyla Bağdat’a uçan 84 yaşındaki Francis’in Irak’ta çok yoğun bir programı var.

Sistani’yle kritik randevu
Papa’nın yarın Necef’te Iraklı Şiilerin ruhani lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani ile biraraya gelmesi ve İbrahim peygamberin doğum yeri olan Nasıriye yakınlarındaki antik kent Ur’un yanısıra Hıristiyan nüfuslu Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) başkenti Erbil, 2017’de IŞİD’den kurtarılan Musul ve yine IŞİD’den kurtarılan Ninova vilayetine bağlı Hıristiyan nüfuslu Karakuş’a gitmesi planlanıyor.

Yok olan Hristiyan nüfusla dayanışma
Ziyaretinde Hıristiyanlığın doğduğu topraklarda son 20 yılda Hıristiyan nüfusun bazı uzmanlarca ‘soykırım’ diye nitelenen boyutta yok olmaya yüz tutmasına dikkat çekecek olan Papa, inançlar arası diyalog, hoşgörü, kardeşlik ve barış mesajları verecek.

Kovid-19 aşısı olan Papa: Iraklılardan çok uzak durmak istemiyorum
Bağdat’a uçmadan önce Irak halkına hitaben video yayımlayan Francis, ‘ülkelerine barış elçisi olarak, onlara ‘Hepiniz kardeşsiniz’ demek için geldiğini, savaş ve terörle geçen uzun yıllardan sonra barış ve uzlaşma için dua edeceğini’ belirtti.

Uçağa binerken “Seyahatime başlamaktan mutluyum. Bu simgesel ziyaretle yıllardır kurban edilen bir ülkeye görevimi yerine getiriyorum” diye konuşan Papa, aşılanmış olmasına rağmen “Talimatlara uymaya ve herkesle el sıkışmamaya çalışacağım, ama çok da uzak durmak istemiyorum” diye ekledi.

Kapanma ve güvenlik önlemleri
Iraklı yetkililer ise pandeminin ikinci dalgasında günde 5 binden fazla yeni vakayla boğuşurken gerçekleşen Papa ziyareti nedeniyle sıkı kapanma önlemlerine geçti.

Papa’nın korunması için de 10 binden fazla güvenlik gücü mensubu görevlendirildi.


Sputnik Türkiye

Yorumlar kapatıldı.