İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güzelyurt Kültür Sanat Söyleşileri: Ermeni Meselesi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Sarı, sözde Ermeni soykırımı yalanını çürütmek için çok çalışmak ve iyi organize olarak gerçekleri dünya kamuoyuna anlatmak gerektiğini söyledi.

KÜLTÜR SANAT SÖYLEŞİLERİNİN İLKİNDE ERMENİ MESELESİ ANLATILDI

Güzelyurt Meslek Yüksek Yüksekokulu (MYO) tarafından düzenlenen “Güzelyurt Kültür Sanat Söyleşileri”nin ilki Karballa Otelde gerçekleştirildi. İlk programın konuğu ASÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Sarı oldu. Programın açılış konuşmasını yapan MYO Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Ünlü, Ermeni lobisinin tüm dünyada organize bir biçimde sözde Ermeni soykırımı üzerine faaliyetler gerçekleştirdiğini; özellikle Avrupa ve ABD’de siyasi kamuoyu arayışında olduğunu belirtti. Aslında Ermenilerin büyük katliamlar yaptığını ve bu olayda asıl mağdur tarafın Osmanlı/Türkiye olduğunu kaydeden Ünlü, “Sözde Ermeni soykırımı iddiaları, Türkiye’yi dış siyasette zor duruma düşürmek amacıyla Avrupalı devletler ve Amerika tarafından sürekli bir tehdit unsuru olarak kullanılmaktadır. Bu konuda bizlerin de gerek bireysel olarak, gerekse ülke olarak lobi faaliyetlerinde bulunup, konunun aydınlatılması için gayret sarf etmemiz gerekir” dedi. Daha sonra kürsüye gelen Doç. Dr. Muhammet Sarı “Ayda petrol bulundu” şeklinde ekolojik ve jeolojik açıdan mümkün olmayan yalan bir haberin bile, kontrollü ve dikkatli bir kamuoyu oluşturma süreci sonunda topluma nasıl kabul ettirilebileceğini ayrıntılı biçimde anlattı. Örneğini Ermeni meselesine bağlayan Sarı, özellikle Avrupa ve ABD’deki Ermeni diasporasının yoğun lobi faaliyetleri sonucu, çeşitli ülkelerde “Ermeni soykırımı olmamıştır” demenin bile suç olduğu kanunlar çıkartıldığını söyledi. Soykırım yalanını ortaya koyan yabancı tarihçilerin olduğunu, İngiliz Kraliyet Mahkemesi’nin de bu konuda kararlarının bulunduğunu kaydeden Sarı, “Ancak maalesef bunları bu güne kadar pek kullanamadık. Bundan sonrası için bu yalanı çürütmek adına, gerçekleri çok iyi organize olarak anlatmamız gerekiyor” dedi.

Program sonunda Güzelyurt Kaymakamı Mehmet Göze ve Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu, Doç. Dr. Sarı’ya “Teşekkür Beratı” ve hediye takdiminde bulundular.


 

http://www.aksarayhaberleri.gen.tr/kultur-sanat-soylesilerinin-ilkinde-ermeni-meselesi-anlatildi/9415/

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın