İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lübnanlı Ermeniler için Anavatana Dönüş projesi yapma talebi

Eski Büyükelçi Arman Navasardyan Ermenistan makamlarına Lübnan’da iç çatışmalar yaşanabileceği için orada yaşayan Ermenileri Ermenistan’a taşımak için Anavatan’a Dönüş projesi hazırlamaya çağırdı.

Navasardyan ”Bölgedeki siyasi durum çok gergin ve Suriye’de yaşananların Lübnan’a da yayılabileceği ihtimal dahilinde. Dini konular ve tüm siyasi kuruluşlarla ilişkili olarak iç siyasi durumun, değişme eğilimi var. Bütün bu şartlar, Lübnan’da bulunan petrol nedeniyle daha da kötüleşebilir. Bulunan bu kaynaktan en büyük payı almak için yaşanan siyasi yarışma ülkeyi iç savaşa sürükleyebilir. Durumun tırmanmasında devlet içinde devlet olan Hizbullah alabilir” diye konuştu.

Lübnan’da yaşayan 40­-­50 bin civarında olan Ermeni topluluğu tehlike altında olduğunu ve Ermenistan’ın, onların Anavatana geri dönüşünü sağlamak için tedbirler almasının gerektiğini söyleyen Navasardyan “Onların Anavatana geri dönüşünü organize etmek, net sayı belirlemek ve Ermenistan’a getirmek gerekiyor. Ermenistan’a gelmek isteyen Katolik Ermeniler’in de olduğunu biliyorum. Önce gönüllülerin Ermenistan’a dönmesinin iyi olacağını düşünüyoruz. Ayrıca onlar için uygun koşullar sağlamak da gerekir” ifadelerini kullandı.

Lübnan’dan geri dönen Ermeniler’in Ermenistan’a büyük katkılarda bulunduğunu daha Sovyetler döneminde herkesin şahit olduğunu söyleyan Büyükelçi “Onlar Ermenistan’ın ekonomik yaşamı ve kültürünün gelişimini olumlu yönde etkileyebilirler” dedi.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/02/15/Lübnan-Ermeni-Anavatana-Dönüş/123611

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: