İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Anna News” muhabiri: Halep’teki en iyi silah imalatçıları, Ermenilerdi

Rus sporcu ve oyuncu, “Anna News”in Suriye muhabiri Sergey Badyuk, Suriye’de silah üretiminin Ermeni Diasporasının omuzlarında olduğunu hatırlattı.

Aralık 2017’de “Business Online”a verdiği demeçte Badyuk, IŞİD militanlarına karşı şavaştan sonra Ermenilerle karşılaştığını anlattı.

Orada gördüklerini anlatan Badyuk, “Beni bu karşılaşma şaşırttı. Hanaser yakınlarında devam eden şiddetli çatışmalar vardı, bizi arayıp IŞİD’le çatışmaların yaşandığını söylediler. Çekim yaptık, sonra çatışmalar dindi. Bir baktım, keskin nişancının boynunda haç var. Hayret içinde sordum: “İsmin ne?” “Rafayel” dedi. “Nasıl Rafayel?”dedim, “Ermeniyim” diye cevap verdi.

Güldüm. Sonra oradaki tüm nişancıların, silahçıların Ermeni olduğunu öğrendim. Daha sonra Halep’te bir silah fabrikasında çekim yapıyordum, orada da tüm çalışanlar Ermenilerdi. Savaş sırasında bu fabrikadan temas hattına kadar sadece birkaç metre mesafe vardı, düşünebilir misiniz? Ve orada tüm imalat Ermeni Diasporasının omuzlarındaydı” şeklinde anlattı.

Ermeniler dahil Suriye’li Hristiyanların savaş nedeniyle çok büyük kayıplar verdiğini anlatan muhabir, “IŞİD’in geçtiği mahallelerde bir soykırım yaşandı, herkesi öldürdüler” ifadelerini kullandı.

Suriye savaşından önce Halep’te yaklaşık 60 bin Ermeni yaşıyordu. Yaklaşık 110 bin üyesi olan Suriye Ermeni toplumu ise, dünyanın en güçlü toplumlardan biri olarak biliniyordu. Çatışmaların başlangıcından beri yaklaşık 90 bin Ermeni’nin Suriye’yi terk ettiği iddia ediliyor.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/02/09/Suriye-Silah-üretimi-Ermeni/123183

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: