İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Asimder Genel Başkanı Gülbey Açıklaması ‘PKK Ermenistan Ve Kazakistan’da Örgütleniyor’

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Gülbey, PKK terör örgütünün Ermenistan, Gürcistan ve Kazakistan’da örgütlendiğini ve desteklendiğini iddia etti.


Asimder Genel Başkanı Gülbey Açıklaması ‘PKK Ermenistan Ve Kazakistan’da Örgütleniyor’
Kazakistan Cumhurbaşkanının danışmanlığını yapan Prof. Dr. Nadir Nadırov’un, PKK’nın Kazakistan’da örgütlenmesine destek olduğunu belirten Asimder Genel Başkanı Göksel Gülbey, “Terör örgütü PKK, Avrupa’dan İran, Suriye ve Kuzey Irak’a gelen militanların geçiş noktası olarak Ermenistan’dan sonra Gürcistan’ı da kullanmaya başladı.

Ermenistan’daki kampları yeniden faaliyete geçiren örgüt, Türkiye ve Avrupadan götürdüğü gençlerin Kazakistan’daki Abay Alma-Ata devlet Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde eğitim görmelerini sağlıyor. Örgüt için Ermenistan büyük önem taşıyor. Örgütün, Gümrü, Spitag, Erivan, Laçin ve Kelbecer’de kampları var. Ermenistan’da PKK’ya en büyük desteği Taşnak partisi veriyor. Mart 1930’dan buyana çıkartılan yeni yol (Raye Taze) adlı gazete tamamen PKK’nın kontrolüne geçerken, Erivan’ın sesi radyosundan da propaganda yapılıyor. Gürcistan’da faaliyet gösteren Kürtlerin Hakları ve Dini Vakfı, Kürt Gençler Derneği, Kürt Kültür Derneği, Yezidi Kürt Kadınlar Derneği PKK’nın kontrolünde. Örgütün Gürcistan sorumluluğunu uzun süre Uluslararası Kürt Kültür ve Enformasyon Bürosu başkan yardımcılığı görevini yürüten Abdurrahman Patiyav yapıyor” dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in danışmanlığını yapan Prof. Dr. Nadir Nadirov’un destek olduğunu söyleyen Gülbey, “PKK’nın, Kazakistan’daki faaliyetleri de Moskova merkezli olarak yürütülmekte. Kazakistan’da yaşayan yabancıların kurduğu dernekler Cumhurbaşkanının başkanlık yaptığı ‘Halklar Assamblesi’ ne bağlıdır. Bu derneklerden biri PKK’nın kontrolünde ki Kürt Kültür Derneğidir. Dernek devletin temin ettiği bir büroda faaliyet gösteriyor. PKK’nın Kazakistan’daki faaliyetlerinin yoğun olmasının nedenlerinden biri de Prof. Dr. Nadir Nadirov’dur. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in danışmanlığını yapan Nadirov, Kürt Ulusal Kongresi üyelerine destek veriyor. PKK’nın Kazakistan’daki lideri ve örgütleyicisi aslen Gürcistanlı bir Azerbaycan Türk’ü kökenli olan ve kendisini Kürt olarak takdim eden Abay Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kinyas İbrahimoviç’dir. Bu şahıs 1994 yılında Moskova’da düzenlenen Kürt Konferansının düzenleyicisidir. İsveç’te Türkiye aleyhine olan eylemlerinden dolayı Türkiye’den kaçan gençleri Kazakistan’a getirmiştir. Onları çeşitli Üniversitelere öğrenci yapmış, onlardan faal militan olarak yararlanmış ve yararlanmaya devam etmektedir. PKK şu anda, Kazakistan’da gerek siyasi gücü, gerekse militan kadrosu ile Kazakistan’da en güçlü örgüt konumundadır” Şeklinde konuştu.

http://beyazgazete.com/haber/2017/10/21/asimder-genel-baskani-gulbey-aciklamasi-pkk-ermenistan-ve-kazakistan-da-orgutleniyor-4136148.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: