İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eski ASALA teröristi hâkim karşısına çıktı

Türk dostu Fransız tarihçi Gauin, ülkesinde barınan terör örgütü ASALA üyesi 2 kişiye karşı hukuk mücadelesi başlattı. Gauin, Fransa’daki Ermeni diasporasının hedefinde

Sözde Ermeni soykırımı yalanına karşı yurt içi ve yurt dışında araştırmalar yürüten Avrasya İncelemeleri Merkezi’nin (AVİM)misafir akademisyenlerinden Fransız tarihçi Maxime Gauin, ülkesinde barınan eski ASALA teröristi Ara Toranyan ile Diaspora Ermenileri’nin Lyon bölgesindeki hazinedarı sayılan Samuel Tilbiyan’a karşı hukuk mücadelesi başlattı.

Hakaret ve taciz
Geçmişte Türk diplomatlara yönelik saldırılarda ismi geçen Toranyan ile Lyon’daki diaspora Ermenilerinin kasası olarak bilinen Tilbiyan’ın, kendisine yönelik hakaret ve tacizde bulunduğunu öne süren Gauin, bu kişilerden şikayetçi oldu. Daha önce de Fransa’daki ‘Ermeni Devrimci Federasyonu’ üyelerine karşı hakaret ve iftira davası açarak kazanan Gauin’in duruşması dün Paris’te görüldü.
Fransa’daki aşırı milliyetçi Ermenilerden tehdit aldığını belirten Gauin; “2011 yılından bu yana Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyim. Tarihi Kilikya Bölgesinde Fransa-Ermeni işbirliği ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Fransa-Türkiye ilişkileri üzerine araştırmalarımı sürdürüyorum. Fransa’daki baskı nedeniyle 2011 yılında Türkiye’ye gelmek zorunda kaldım. Türk tezlerinin haklılığını görünce her ortamda dile getirmeye başladım. Bu durum aşırı milliyetçi diaspora Ermenilerini rahatsız etti. Eski ASALA militanının tehdit ve hakaretlerini Fransız yargısına taşımaya karar verdim. Daha önce 2 dava kazandım” dedi.

İfade hürriyeti için

Fransa’daki Ermeni milliyetçilerinin temel faaliyetlerinin son 15 yıldır 1915 konusunda konuşma özgürlüğünü cezalandırmak olduğunu savunan Gauin, şunları söyledi:
“Cezalandırma çabalarındaki saplantının zarar verici olduğu artık ortaya çıkmış durumda. Benim davam da bu konuda yeni bir adım. Ana sorun bana gözdağı vermek ve ülkemde çalışmalarımın yayımlanmasını engellemek amaçlı yapılan lekeleyici ve hakaret içeren saldırılar. 2010’da Lyon mahkemesinde beni ‘Yahudileri Auschwitz’e gönderen faşistlerle kıyaslayan bir Ermeni Devrimci Federasyonu üyesine karşı dava kazanmıştım. Şimdi ise Ara Toranyan ile Sam Tilbiyan’a karşı davam var. Bunlar çalışmalarımı Yahudi Soykırımı’nın inkârı ile kıyasladılar. Fransa’da Yahudi Soykırımı’nın inkârı suçtur, benim tarihi tezlerimin ise suç niteliği yok. Mahkemeden lehimize çıkacak karar sözlü şiddet yoluyla sansürlemeye karşı darbe indirir. Yani ifade özgürlüğü için yeni bir zafer anlamına gelir.”

1975 ve 1985 yılları arasında yurt dışındaki diplomatlarımıza suikastlar düzenleyen Ermeni terör örgütü ASALA, 1982 yılında Ankara Esenboğa Havaalanı’nı da kana bulamış, hain saldırıda 7 Türk, 1 Alman ve 1 Amerikalı olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetmişti.

http://www.milliyet.com.tr/eski-asala-teroristi-hakim-gundem-2538930/

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: