İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Noel Baba’nın mezarı ‘jeoradar’la aranıyor

Ortodoks inancına sahip Hristiyanların yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancının ziyaret ettiği Antalya’nın Demre ilçesindeki Noel Baba Müzesi’nde her gün yeni bir bulgu ortaya çıkarılıyor. Son buluntular arasında yeni bir mezar odası dikkat çekti. Dünya tarihinin simge isimlerinden ‘Noel Baba’ olarak bilinen Aziz Nikolaos’un yaşadığı ve hayatını kaybettiği müzede yeni bir gelişme yaşandı. Kemiklerinin İtalya’da olduğu iddia edilen Aziz Nikolaos’un mezarının, müze içinde başka bir alanda olduğu düşüncesiyle jeoradarla araştırma yapılıyor.
‘Kaçırılmamış olabilir’

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, “529 yılında bu bölgede çok büyük bir deprem oluyor. Kilise hasar görüyor. Dönemin imparatoru tarafından bu kilise tekrar inşa ediliyor. Bugüne kadar da, 11’inci yüzyılda Noel Baba’nın kemiklerinin İtalyan tüccarlar tarafından kiliseden İtalya’nın Bari kentine götürüldüğü iddia edildi. Ama bu kemiklerin Aziz Nikolaos’a ait olup olmadığı tam bilinmiyor” dedi.

Aziz Nikolaos kimdir?

Milattan sonra 3’üncü yüzyılın ikinci yarısında Patara’da doğup Myra’da (Demre) piskoposluk yapmış olan Aziz Nikolaos’ın dini kişiliği öldükten sonra aziz mertebesine ulaşmasını sağlamış, başta eski Rusya Çarlığı olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinin en popüler azizi olmuştur. Almanya’nın Freiburg, İtalya’nın Bari ve Napoli kentleri ile tüm Sicilya adasında özel saygı duyulan Aziz Nikolaos, Hollanda ve İngiliz dillerinde Santa Klaus olarak tanınmış, bunlar sayesinde ABD’de New York’u koruyan azizlerden biri sayılmıştır. Avrupa’nın kuzey ülkelerinde çocukların koruyucusu ve sevindiricisi Noel Baba geleneği Aziz Nikolaos inancıyla bütünleştirilerek yarı dini ve çok popüler efsanevi bir tip yaratılmasına sebep olmuştur.

http://www.gazetevatan.com/noel-baba-nin-mezari-jeoradar-la-araniyor-1098192-yasam/

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: