İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsmail Güneş’in filmi Kervan 1915’in vizyon tarihi belli oldu

Senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini İsmail Güneş’in üstlendiği Kervan 1915 filminin çekimleri tamamlandı.  Önemli rollerinde Murat Han, Ayşe Akın, İbrahim Kendirci, İpek Tuzcuoğlu, Fatih Ayhan, Ali Kemal Yılmaz ve Meriç Başaran oynadığı Kervan 1915 filmi, 1915 Ermeni Tehciri’ni anlatan Türkiye’deki ilk film olma özelliğini taşıyor. Kervan 1915’in çekimleri üç ay sürerken filmin vizyona hazır hale gelmesinin 9 ay sürdüğü haber veriliyor.

Kervan 1915 filminin fragmanı yayınlandı.

Özgün müziklerinin Suren Asatryan tarafından yapılan Kervan 1915’in yapımcılığını ise Aynur Güneş yaptı. Vizyon tarihi belli olan film, 7 Ekim 2016’da sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Filmde Murat Han ve İpek Tuzcuoğlu gibi Türk izleyicisinin özellikle dizilerden tanıdığı iki başarılı oyuncu da yer alıyor.
KERVAN 1915’İN GENEL HİKAYESİ
I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı topraklarına giren Ruslara Anadolu’daki Ermenilerin destek verme ihtimalinin belirmesi üzerine Osmanlı hükümeti, Ermeni isyanlarını bastırmak için 1915’de Ermeni tehcirini onaylar.

murat-han-kervan-1915
Karadeniz kıyısındaki Giresun’da yaşayan Ermeni kadınların bir kısmının Halep’e tehcirini ise inatçı, sözünden dönmeyen, taşıdığını emanet sayıp canı pahasına koruyan Katırcı Salim üstlenir.
Ermeni kadın ve çocukları yurtlarından koparan bu zorunlu göç yaya olarak yapılacaktır. İlk defa insan taşıyacak olan Salim ve adamları yolculuk boyunca nasıl davranacaklarını bilememektedir. Salim’in açgözlü ve fırsatçı rakibi, altın peşinde koşan Karahisarlı Murat, kafileyi gizlice takip etmektedir. Üstelik Giresun’dan aynı gün yola çıkan tehcir kafilelerinin bazıları soyulmuş, katledilmişlerdir.
Katırcı Salim, geçmişte Sivas’ta yaşadığı acıklı aşk hikâyesi sebebiyle, belirlenmiş resmî tehcir güzergâhı yerine farklı yoldan gider. Bu yüzden yolculuk, sarp dağlar, zorlu geçitler, derin vadiler boyunca daha da zorlaştığı gibi diğer yandan çeteler ve asker kaçakları kafileyi tehdit etmeye başlar. Güzergah değişikliği ve çatışmalar kafiledeki Ermeniler arasında güvensizliğe sebebiyet vermiş, emniyet içinde olduklarını bilmeyen Ermeni kadınlar katırcıların kendilerini öldüreceğini düşünmeye başlamışlardır.

ismail-gunes
On yıl önce bir deniz kazasında kaybettiği kocasının bir gün çıkıp geleceğini saplantı haline getirmiş Hayganuş, Salim’in işini zorlaştırmaktadır. Üstelik Hayganuş, Salim istememesine rağmen hamile kız kardeşi ile bunak kayınvalidesini gizlice kafileye dâhil etmiştir.
Hayganuş’un ailesini bir arada tutma gayreti ise kızı Suzan ile Katırcı Salim’in en güvendiği adamı Ahmet’in ilk görüşte birbirine âşık olmasıyla sonuçlanacaktır. Salim, Ahmet’in hisleri ile duygudaşlık kuramayacaktır. Çünkü ona göre Ahmet emanete ihanet etmiştir.
Onlarca insanın sorumluluğu, sevdiği adamının “ihaneti” Katırcı Salim’i yıldıracak mıdır?
Taşıdığı her emaneti sahibine teslim etmekle nam salmış Salim, bu sefer bu zor görevi başarabilecek midir?
KERVAN 1915 FRAGMANI-İZLE

Yorumlar kapatıldı.