İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lübnan diken üstünde: Hristiyan kasabasına saldırıda 100’den fazla gözaltı

Lübnan’ın Suriye sınırında bulunan El Kaa kasabasında dün gerçekleştirilen ve beş kişinin hayatını kaybettiği sekiz bomba saldırıyla ilgili olarak Suriyeli sığınmacılara yönelik düzenlenen operasyonlarda 100’den fazla kişi gözaltına alındı.

Lübnan’da patlama
© REUTERS/ JAMAL SAİDİ
Lübnan’da bankaya bombalı saldırı: 2 yaralı
Lübnan ordusu, dünkü saldırı dalgasının ardından Suriyeli sığınmacılara yönelik operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda 100’den fazla kişi gözaltına alındı.
El Kaa’daki saldırılar dün yerel saatle 04.00’da başladı. İlk saldırı dalgasındaki birinci saldırı, bölgede yaşayan bir kişi ile karşılaşan saldırganın kendini patlatmasıyla gerçekleştirilmişti. Olay yerinin kalabalıklaşmasının ardından diğer üç saldırganda üzerlerindeki bombaları infilak ettirmişti. Saldırılarda tamamı sivil beş kişi hayatını kaybetmişti.
Akşam saatlerinde ise ilk saldırılarda hayatını kaybeden beş kişi için düzenlenen cenaze töreninin hazırlıkları devam ederken, ikinci saldırı dalgası başlamıştı. En az dört saldırgan tarafından gerçekleştirildiği belirtilen saldırganlardan ikisi üzerlerinde bombaları bölgedeki kilise yakınlarında infilak ettirmişti. Reuters’ın sağlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, ikinci saldırı dalgasında ölen olması ancak 15 kişi yaralanmıştı.
Saldırıları henüz üstlenen olmadı ancak güvenlik güçleri, bir numaralı şüphelinin IŞİD olduğunu açıklamıştı.
‘ŞÜPHELİ GÖRDÜKLERİNİZİ VURUN’ ÇAĞRISI
Yerel medyada yer alan haberlere göre bölgedeki halka toplu yerlerden uzak durma ve şüpheli gördüğü kişileri vurma çağrısı yapılmıştı.
Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta iki hafta önce özel bir bankanın önüne yerleştirilen patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 kişi yaralanmış, saldırıyı ise üstlenen olmamıştı.
Öte yandan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah cuma günü yaptığı açıklamada, Suriye sınırındaki askeri bölgelere bomba yüklü araçlarla saldırı düzenlenebileceği uyarısında bulunmuştu.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: