İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Papa: Tanrı Ermeni halkının hafızasını korusun

Papa’nın ziyaretçi defterine yazdığı satırlarda ise barış vurgusu vardı.Üç günlük bir ziyaret için Ermenistan’da bulunan Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françesko, Erivan’daki Tsitsernakaberd Ermeni Soykırımı Anıtı’nı ziyaret etti. Tsitsernakaberd Tepesi’nde yer alan ve 1915 olaylarında hayatlarını kaybedenlere adanmış olan anıta çelenk bırakıp dua eden Papa, ziyaretçi defterine de şu satırları yazdı: “Burada kalbim acıyla dolu bir halde böyle acıların bir daha asla yaşanmaması, insanlığın yaşananları unutmaması ve kötülüğü iyilikle yenebileceğinin her zaman bilincinde olması için dua ediyorum. Tanrı Ermeni halkının hafızasını korusun. Hatıralar zayıflatılmamalı ve unutulmamalı! Hafıza barışın ve geleceğin kaynağıdır”.

***
     
Papa Françesko, Erivan’daki soykırım anıtına çelenk bırakarak, dua etti. Papa’nın ziyaretçi defterine yazdığı satırlarda ise barış vurgusu vardı. Papa Françesko, Erivan’daki soykırım anıtına çelenk bırakarak, dua etti. Papa’nın ziyaretçi defterine yazdığı satırlarda ise barış vurgusu vardı.Üç günlük bir ziyaret için Ermenistan’da bulunan Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françesko, Erivan’daki Tsitsernakaberd Ermeni Soykırımı Anıtı’nı ziyaret etti. Tsitsernakaberd Tepesi’nde yer alan ve 1915 olaylarında hayatlarını kaybedenlere adanmış olan anıta çelenk bırakıp dua eden Papa, ziyaretçi defterine de şu satırları yazdı: “Burada kalbim acıyla dolu bir halde böyle acıların bir daha asla yaşanmaması, insanlığın yaşananları unutmaması ve kötülüğü iyilikle yenebileceğinin her zaman bilincinde olması için dua ediyorum. Tanrı Ermeni halkının hafızasını korusun. Hatıralar zayıflatılmamalı ve unutulmamalı! Hafıza barışın ve geleceğin kaynağıdır”.
Papa önceki gün yaptığı konuşmada daha önce metinden çıkarmasına karşın 1915 olayları için yine “soykırım” ifadesini kullandı. Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ve diğer yetkililere hitap ettiği konuşmada önce “büyük felaket” anlamına gelen Ermenice “Metz Yeghern” ifadesini kullanan Papa, daha sonra metne yeniden ‘soykırım’ nitelemesini ekledi. (DIŞ HABERLER)

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: