İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Taksim’den çıkan kemikler Müslümanlara ait’

Taksim Meydanı yayalaştırma projesi kapsamında yapılan kazılarda, Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) karşısındaki alanda insan kemiği ve kafatası parçalarının bulunması tartışmalara yol açtı. Bulunan kemikler inceleme için Adli Tıp Kurumu’na gönderilirken bosyal medyada kemik parçalarının Ermeniler ile Hristiyanlar’a ait olduğu iddiaları gündeme getirildi. İstanbul’un kent tarihini en iyi bilen isimlerden Sanat Tarihi Uzmanı Bizanstolog Prof. Dr. Semavi Eyice ve Mimar Dr. Sinan Genim ise “AKM’ye yakın bir yerde kafatası çıktıysa Müslümanlara aittir” dedi.

Mimar Dr. Genim, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek şu bilgileri verdi:
“AKM’ye yakın yerde yapılan kazılarda çıkan kemik parçaları 1900’lerin başına kadar Müslüman mezarlığı olan Ayasapaşa Kabristanı’na ait kalıntılardır. Bu mezarlık şimdiki Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nin olduğu bölgeye kadar uzanıyordu. Alman Konsolosluğu’nun karşısında bulunan bitişik nizam evlerin tamamı büyük Müslüman Mezarlığı üzerine inşa edildi. Ayaspaşa Kabristanı yaklaşık 300 yıl varlığını korudu. 1900’lerin başından itibaren mezarlık üzerinde yapılaşmalar başladı.”
Balonla fotoğraflamışlar
Tarihi Uzmanı Bizanstolog Prof. Dr. Semavi Eyice ise, “Ayaspaşa Mezarlığı önce metruk bırakıldı. Zaman içerisinde özellikle de Meşrutiyet sonrasında mezar taşları kaldırılıp üzerine binalar dikilmeye başlandı. Birinci Dünya Savaşı’nda Almanlar İstanbul’a bir askeri balon gönderdi. Bu balondan İstanbul’un hava fotoğrafları çekildi. Taksim Meydanı’ndan Gümüşsuyu’na uzanan kısmın servi ormanı ve mezarlık halinde olduğu görülüyordu. Taksim AKM’ye yakın yerde çıkan kemiklerin Ermeni veya Hristiyanlar’a ait olması söz konusu olamaz. Bu kemikler Ayaspaşa Mezarlığı’nda yatan Müslümanlar’a aittir” açıklamasında bulundu.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: