İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuzey Irak’tan sonra Türkiye-Ermenistan hattı mı?

Amur Gadjiev
Eski MHP Iğdır milletvekili Sinan Oğan’ın ‘Ermenistan bugün PKK için ikinci Kandil konumundadır. Bu nedenle Ağrı Dağı, PKK tehdidi altındadır’ sözlerinin ardından, buna benzer bir operasyonun Türkiye-Ermenistan sınırında da yapılabileceğini ileri sürdü… TBMM Dışişleri, İçişleri, Güvenlik ve İstihbarat komisyonlarının eski üyesi Ali Haydar Öner şu değerlendirmelerde bulundu.”Cepheyi genişletmenin gereği de, anlamı da yok. ‘Ermenistan’la açılım olacak’ dediler, onu da yüzlerine, gözlerine bulaştırdılar. İhanet odakları, ihanet ettikleri güçlere karşı olan bütün güçlerle işbirliği yaparlar. Ermeni yurttaşlarımızla herhangi bir sorunumuz yok. Ermenistan’la da sorunumuz yok… Önyargılarla düşmanlık hislerini devam ettirmek, emsali durumlar dikkate alındığında uygun değildir. (Irkçı manipülasyonları, saptırmaları ciddiye almak yanlış olur. HYETERT)

***
TSK’nin PKK’ya karşı Kuzey Irak’ta geniş çaplı operasyonundan sonra bazı uzmanlar, eski MHP Iğdır milletvekili Sinan Oğan’ın ‘Ermenistan bugün PKK için ikinci Kandil konumundadır. Bu nedenle Ağrı Dağı, PKK tehdidi altındadır’ sözlerinin ardından, buna benzer bir operasyonun Türkiye-Ermenistan sınırında da yapılabileceğini ileri sürdü.
Ankara’nın PKK’ya karşı Türkiye-Ermenistan sınırında, Kuzey Irak sınırında olduğu gibi büyük bir operasyona girişmesi mümkün mü?
Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan TBMM Dışişleri, İçişleri, Güvenlik ve İstihbarat komisyonlarının eski üyesi Ali Haydar Öner şu değerlendirmelerde bulundu.
“Cepheyi genişletmenin gereği de, anlamı da yok. ‘Ermenistan’la açılım olacak’ dediler, onu da yüzlerine, gözlerine bulaştırdılar. İhanet odakları, ihanet ettikleri güçlere karşı olan bütün güçlerle işbirliği yaparlar. Ermeni yurttaşlarımızla herhangi bir sorunumuz yok. Ermenistan’la da sorunumuz yok. Ama Ermenistan kin güdüyor. Arşivler açılarak Ermenistan’la ilgili geçmişte kalan olayların değerlendirilmesi yapılabilir. Ama önyargılarla düşmanlık hislerini devam ettirmek, emsali durumlar dikkate alındığında uygun değildir.
Fransa’yla Almanya birbirine düşmandı, şimdi Avrupa Birliği’nde en yakın iki dostlar. Hollanda gibi bazı ülkeler İngiltere ile düşmandı, şimdiyse birbirleriyle dostlar. Tarihte çokça Yunanistan’la anlaşmazlıklarımız oldu ancak Yunanistan’la herhangi bir düşmanlık ilişkimiz yok. Düşmanlık ilişkileriyle uluslararası ilişkiler devam etmez.
Konfüçyus’un ‘Geçmiş kırgınlıkları unutmayanlar yeni dostluklar kuramazlar’ söylemi, uluslararası politikada da egemen kılınmalıdır.
Biz Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, bütün yurttaşlarımızı kucaklayan bir anlayışa sahibiz. Günümüzde dışlayanlar, birbirlerini ötekileştirenler yanlış yapmaktadır. Herkes hukuk devletinin kurallarına riayet etmek, askeri, polisi, sivil vatandaşları öldürmekten vazgeçmek zorundadır. Diğer yandan, terör örgütü silahları bırakırsa, mecliste kendisinin uzantısı sayılan partinin de elini kuvvetlendirir.”

7

Yorumlar kapatıldı.