İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dink davasında ‘gizli’ ifade ortaya çıktı

Dink davasının seyrini değiştirecek bir gelişme yaşandı. Dink’in avukatlarının iki yıldır ifade vermesini istediği dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç’in kısa süre önce ”şüpheli” sıfatıyla ifade verdiği ortaya çıktı. Dinç, İstanbul’u hem telefonla hem de yazıyla uyardıklarını söyledi. Yaklaşık 9 yıl önce işlenen Hrant Dink cinayetiyle ilgili soruşturmanın en kritik ismi Engin Dinç, kısa süre önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek ifade verdi. Dinç, suikast döneminde Trabzon İstihbarat Şube Müdürü’ydü.

Dinç, gizlice gittiği adliyede soruşturmanın seyrini değiştirebilecek bilgiler paylaştı. Halen İstihbarat Daire Başkanlığı görevini yürüten Dinç, “Dink suikastında Trabzon Emniyeti İstanbul’u bilgilendirmedi” iddialarını kesin dille yalanladı.
CNNTürk’te yer alan habere göre İstanbul Emniyeti ve İstihbarat Dairesi’ne hem yazılı hem de telefonla şifai bilgi verdiklerini açıkladı. Trabzon Emniyeti’nin üzerine düşen vazifeyi yerine getirdiğini, cinayetteki ihmalden İstanbul’un sorumlu olduğunu savundu.
Dinç’in sözleri, daha önce şüpheli sıfatıyla ifade veren dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’in ifadeleriyle çelişiyor. Cerrah ve Güler savcılık sorgularında Dink’in öldürüleceğine dair istihbarat notunun İstanbul’a gönderilmediğini söylemişti.
Dinç, “Tuncel’den Dink suikastına ilişkin en önemli bilgiyi 15 Şubat 2006’da aldık. Bu bilgiyi 17 Şubat 2006’da rapora dönüştürerek Ankara ve İstanbul’a ilettik” dedi. “Yasin Hayal’in Hrant Dink’e yönelik bir eylem yapmayı planladığı hususu Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nün 17 Şubat 2006 tarih ve 027248 sayılı yazısı ile gereği için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bilgi için İstihbarat Daire Başkanlığı’na bildirildi. Ayrıca İstanbul İstihbarat Şube Müdürü’nü telefon ile arayarak konuyu kendisine şifahen bildirdim” ifadesini kullandı
Dinç, Yasin Hayal’in eylem hazırlığında olduğunu öğrenince Erhan Tunceli bizzat uyardığını ve hayali eylemden vazgeçmeye ikna etmesini istediğini de savundu.

Yorumlar kapatıldı.