İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sur’da PKK’ın verdiği tahribat gün yüzüne çıktı

PKK’nın saldırılarından kilise de zarar gördü. İlçedeki Ermeni kilisesi hedef oldu. Hasırlı Mahallesi’nde bulunan Ortadoğu’nun en büyük Ermeni Kilisesi konumundaki tarihi Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin yakınlarında bulunan bir noktaya PKK’lıların yerleştirdikleri el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesiyle, kilisede camlar kırıldı ve hasar meydana geldi.

03
Sur\'da PKK\'ın verdiği tahribat gün yüzüne çıktı


YORUM YAZ
İki polisin şehit edildiği saldırının ardından Diyarbakır’ın Sur ilçesinde başlatılan operasyon sona erdi. İlçeye büyük tahribat veren teröristlerin ilk Osmanlı camisine de kurşun yağdırdıkları ortaya çıktı.
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının bitmesiyle, 2 polisin şehit edildiği ilçede teröristlerin yarattığı tahribat gözler önüne serildi. Teröristlerin kentteki ilk osmanlı camisini ve ermeni kilisesini de kurşun yağmuruna tuttukları ortaya çıktı. 
15-09/07/s7.jpg
Dün valilikçe 09.30’da ilan edilen sokağa çıkma yasağının bugün 06.00’da sona ermesiyle, 2 polisin şehit edildiği, 6 polis memurunun yaralandığı ilçede PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırıların boyutu her şeyi gözler önüne serdi.
15-09/07/cami2.jpg

Tarihi camiye ateş açılmış

Teröristlerin Fatihpaşa Mahallesi’nde bulunan ve kubbelerinin kurşun kaplı olmasından dolayı “Kurşunlu” diye de anılan Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eseri olan Kurşunlu Camisi’ne uzun namlulu silahlarla ateş açtığı, açılan ateş sonucu da caminin kapı, duvar ve camlarının zarar gördüğü belirlendi.
15-09/07/cami1.jpg

Ermeni kilisesi de zarar gördü

PKK’nın saldırılarından kilise de zarar gördü. İlçedeki Ermeni kilisesi hedef oldu.
15-09/07/kilise1.jpg
15-09/07/kilise4.jpg

Hasırlı Mahallesi’nde bulunan Ortadoğu’nun en büyük Ermeni Kilisesi konumundaki tarihi Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin yakınlarında bulunan bir noktaya PKK’lıların yerleştirdikleri el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesiyle, kilisede camlar kırıldı ve hasar meydana geldi. 

İlçede büyük tahribat

15-09/07/s3.jpg
Teröristlerce Fatihpaşa, Dabanoğlu ve Hasırlı Mahallesi başta olmak üzere ilçedeki bazı mahallelerde ise esnafın iş yerine silahlı saldırıda bulunuldu.

İş yerleri ve evler zarar gördü

Olaylarda zırhlı polis aracına teröristlerce atılan roketatar isabet etti, bir iş yeri çıkan yangında kullanılamaz hale geldi.
15-09/07/s4.jpg
İlçede kurulan barikatların kaldırılması, kazılan hendeklerin kapatılması için operasyon düzenleyen güvenlik güçleri ve teröristler arasında çıkan çatışmalarda bazı evlerde büyük hasar oluştu.
İlçede konteynerlerin devrilmesi ve barikat kurmak için kullanılması nedeniyle çöpler sokaklara saçılırken, ara sokaklarda kazılan hendekler ve kum torbaları ve çöp konteynerlerinden kurulan barikatlar nedeniyle vatandaşlar mağdur oldu.
15-09/07/s5.jpg
Teröristlerce bazı sokaklarda kazılan hendeklerin arkasına çarşaf ve branda asılması dikkat çekti.
Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla ilçede bir çok iş yerleri açılırken, bazı esnafın ise güvenlik endişesiyle dükkanlarını açmadığı görüldü.
15-09/07/s13.jpg
Kimi esnaf da bir gün boyunca süren çatışmalardan iş yerinin de zarara uğradığını görünce şaşkınlık yaşadı.

Saldırıdan dolaba saklanarak kurtulmuşlar

Fatihpaşa Mahallesi’nde yaşayan iki kız kardeşin evi saldırılarda büyük zarar gördü.
Yaşadıkları korku dolu anları gözyaşları içinde anlatan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen kardeşler, çatışmaların çok şiddetli olduğunu, korktuklarını söyledi.
15-09/07/s11.jpg

Yaşlı olduklarından dolayı korkudan dizlerinin tutmadığını anlatan kardeşlerden biri, “Birçok noktadan evimize kurşun isabet ediyordu. Kurşunlardan korunmak için kardeşimle evin koridorunda bulunan dolabın içine saklandık” dedi.
DİYARBAKIR/AA

Yorumlar kapatıldı.