İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kılıçdaroğlu’ndan 6-7 Eylül mesajı: Tarihimizin en büyük demokrasi ayıplarından biri

CHP Genel Başkanı’ndan açıklama. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 6-7 Eylül olaylarını “Tarihimizin en büyük demokrasi ayıplarından biri” olarak tanımladı. Kılıçdaroğlu twitter hesabından 6-7 Eylül olayları ile ilgili  şu mesajı paylaştı: “6 Eylül 1955’i 7 Eylül’e bağlayan gece tarihimizin en büyük demokrasi ayıplarından biri yaşandı. Kardeşçe yaşadığımız bir ülke diliyorum.”

DEMOKRAT PARTİ TERTİPLEDİ SOLCULAR TUTUKLANDI
6 – 7 Eylül 1955’te İstanbul’da yaşayan başta Rumlar olmak üzere gayri müslim azınlıklara yönelik pogrom da denilen bir tahrip ve yağma hareketi yapılmıştı. Pogrom; dinsel, etnik veya siyasi nedenlerle bir gruba karşı yapılan şiddet hareketlerine verilen bir adlandırma.
6-7 Eylül olaylarında Türk basınına göre 11 kişi ölmüştü. Yaralı sayısı resmi rakamlara göre 30, gayriresmi kaynaklara göre 300’dü. Sadece Balıklı Hastanesi’nde 60 kadın tecavüz nedeniyle tedavi görmüştü. Resmi rakamlara göre 5.300’ü aşkın, gayriresmi kaynaklara göre 7 bine yakın bina saldırıya uğramıştı. En büyük tahribat Beyoğlu’nda yaşanmıştı. Bunu Eminönü, Fatih, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Kadıköy, Adalar, Üsküdar, Bakırköy izlemişti.
Demokrat Parti iktidarında gerçekleşen organize saldırılar tepki çekince iktidarın talimatıyla aralarında Aziz Nesin’in de olduğu 50 sol görüşlü kişi olayların sorumlusu oldukları iftirasıyla tutuklanmış, ileriki duruşmalarda beraat etmişlerdi. (Demokrat Haber)

Yorumlar kapatıldı.