İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Demirtaş’ın dokunulmazlık çıkışı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısındaki açıklamasında HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe vereceklerini söyledi. (Sadece HDP milletvekilleri için ise umarım bu resti görmezler ve bu çıkış pahalıya patlamaz. HYETERT)

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu.
Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusundaki açıklamalarına istinaden yaptığı açıklamada, “Dokunulmazlık mı diyorsunuz? 80 milletvekili arkadaşımla birlikte, yarın dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için biz kendimiz için dilekçe veriyoruz parlamentoya. Siz var mısınız? Haydi bakalım siz korkmuyorsanız dokunulmazlıklarınızı hep birlikte kaldıralım” dedi.
Çözüm süreci konusunda da eleştirilerde bulunan Demirtaş,  “Bize atfedilebilecek tek bir suç yok, tek suçumuz yüzde 13 oy almaktır. Dolmabahçe mutabakatı ile Türkiye toplumuna barış sözü verdik, bir hafta sonra bundan döndüler ve Cumhurbaşkanı meseleyi “Kürt sorunu yoktur” noktasına getirdi” dedi.
‘Dokunulmazlık zırhından sıyrılmak suretiyle…’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin gezisi öncesinde çözüm barış sürecini devam ettirmenin mümkün olmadığını söylemiş ve milli birliğin çözüm sürecinin önünde olduğunu ifade etmişti.
Erdoğan, HDP’nin kapatılması tartışmalarına ilişkin olarak da “Ben parti kapatılması olayını doğru bulmuyorum. Fakat bu partinin yöneticilerinin bu işin bedelini ödemeleri gerekir diyorum. Fert fert, birey birey. Anayasanın 14’ncü maddesi çok şeyler sağlıyor. Dokunulmazlık zırhından bunları sıyırmak suretiyle, terör örgütünü kendi arkasında gösterenler, ‘biz sırtımızı şuraya buraya dayıyoruz’ diyenler bu ifadelerin bedelini ödemelidirler” demişti.
© Deutsche Welle Türkçe
Reuters/DW, BÖ/HS

Yorumlar kapatıldı.