İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Demokratik Suriye Girê Spî’de inşa ediliyor

Girê Spî’de yaşayan Kürt, Arap, Türkmen ve Ermeni rûspîler, Girê Spî Kurucu İnşa Meclisi’nin oluşturulması için toplandı. AKP’nin DAİŞ’ten alınmasından rahatsız olduğu Girê Spî, ortak yaşamın ve demokratik Suriye’nin temellerini atıyor.

Girê Spî’nin DAİŞ’ten temizlenmesinden büyük rahatsızlık duyan ve “etnik temizlik” yalanlarına sarılan AKP’ye en anlamlı yanıt yine Girê Spî’den geliyor. Kentte yaşayan Kürt, Arap, Türkmen ve Ermeni rûspîler, Girê Spî Kurucu İnşa Meclisi’ni kurmak için bir araya geldi.
DEMOKRATİK SURİYE MODELİ
Toplantıda konuşan TEM-DEM üyesi Ferhat Dêrik, “Girê Spî’nin yönetimi, siyaseti, hizmeti Girê Spî’den olacak. Ortak yaşamın ve demokratik Suriye’nin temelini burada atacağız” dedi. Kürt, Arap, Türkmen ve Ermeni temsilciler ise çözüm önerilerini masaya yatırdı.
Halkların ortak evi Girê Spî’de yaşayan Kürt, Arap, Türkmen ve Ermeni rûspîler, TEVDEM öncülüğünde Girê Spî Kurucu İnşa Meclisi’nin oluşturulması için hazırlık toplantısı yaptı. ‘Halklar arasındaki barışın sağlanması herkesin sorumluluğu’ şiarıyla yapılan toplantıda konuşan TEM-DEM üyesi Dêrik, ‘Demokratik Suriye’nin temelini Girê Spî’de kurmalıyız’ dedi
DİHA- YPG/YPJ savaşçıları ile Burkan El Fırat Güçleri’nin 15 Haziran’da özgürleştirdiği halkların ortak evi Girê Spî’de, Rojava Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) ve kentte yaşayan Kürt, Arap, Türkmen ve Ermeni rûspîler (kanaat önderi) Girê Spî Kurucu İnşa Meclisi’nin oluşturulması amacıyla kentte bir hazırlık toplantısı düzenledi. Girê Spî’de, “Halklar arasındaki barışın sağlanması herkesin sorumluluğu” şiarıyla yapılan toplantıya bölgedeki onlarca kanaat önderi ve TEV-DEM üyeleri katılırken, toplantı salonuna, “Girê Spî ortak yaşamın canlı örneğidir”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Suriye tüm oluşumlarındır” pankartları asıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan TEV-DEM Dış İlişkiler Komite Üyesi Omer Elûş, meclisin kuruluş amacının belirtildiği metni okudu. Kürt, Arap, Türkmen ve Ermeni halklarından temsilcilerin divandaki yerini almasından sonra, bölgedeki halkların, TEV-DEM’in, Burkan El Fırat Güçleri’nin ve Kobanê Kantonu hükümetinin mesajları okundu.
Girê Spî’de halklar ortaklaşıyor
TEV-DEM’in mesajını okuyan Ferhat Dêrik, Suriye’de yaşanan iç savaş ve gelinen aşamaya ilişkin değerlendirmelerde bulunduktan sonra Girê Spî’nin özgürleşmesiyle bölgenin demokrasi, özgürlük ve ortak yaşamın örneği olacağını söyledi. Suriye’de yaşanan iç savaşta en büyük sorunun dış güçler olduğunu söyleyen Dêrik, “Bizim ortak bir tarihimiz var. Burada bölgenin halkları ve inançları acılarımıza birlikte üzüldük, sevinçlerimiz ise yine birlikte oldu. Burada bulunanların hiçbiri dışarıdan gelmedi, yüzyıllardır birlikte yaşayan insanlar. Nasıl ki yüzyıllar boyu birlikte yaşadıysak bundan sonra da birlikte teröre karşı mücadele etmeliyiz” dedi.
Girê Spî’de temeli atılan meclisin bu toprağın insanlarından oluştuğunu söyleyen Dêrik, “Kimse Qamişlo’dan ya da Kobanê’den gelip Girê Spî’yi yönetmeyecek, Girê Spî’de hüküm sürmeyecek. Girê Spî’nin yönetimi, siyaseti, hizmeti Girê Spî’den olacak. Burada hep birlikte ortak yaşamın temelini atmalıyız. Demokratik bir Suriye’nin temelini burada, Girê Spî’de kurmalıyız” diye konuştu. YPG, Burkan El Fırat ve Asayiş Güçleri’nin Girê Spî’nin askeri ve güvenlik gücü olduğunu söyleyen Dêrik, yeni yaşamın örülmesi için meclisin kapısının herkese açık olması gerektiği ve kurulan meclisin aynı zamanda yürütücü meclis olması gerektiği dile getirdi.
Türkmen, Arap ve Ermeniler söz sahibi
Dêrik’ın ardından Ermeni halkı, Arap halkı adına konuşmalar yapılırken Türkmenler adına Gazi Tirkmanî söz aldı. Türkmen ve Ermeni temsilcileri sorunlarını dile getirip bunların çözüme kavuşturulması için talepte bulunurken, Arap temsilci, güvenli bir ortamda yaşamak istediklerini ve bölgenin yönetimi için de siyasi bir iradenin kurulması gerektiğini dile getirdi. Toplantıdan umutlarının büyük olduğunu dile getiren Kobanê Kantonu Dışilişkiler Konseyi Sözcüsü İdris Nahsan ise GirêSpî’nin kendi bileşenlerinden oluşan bir yönetiminin oluşması için çaba içerisinde olacaklarını söyledi. Konuşmaların ardından toplantı son buldu.

Yorumlar kapatıldı.