İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Putin’den Erdoğan ve dünyaya Esad mesajı

Rusya lideri Putin, Suriye Dışişleri Bakanı’yla yaptığı görüşmede Esad’a desteğini yineledi ve Ortadoğu’yu IŞİD’le mücadeleye katılmaya çağırdı.Türkiye’nin Suriye’ye olası operasyonunun konuşulduğu bir sırada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi. Putin, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada Moskova’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a desteğinin sürdüğünü vurguladı.

‘EN SONUNDA SURİYE HALKININ GALİP GELECEĞİNE İNANIYORUZ’
Esad’a desteklerinde değişen hiçbir şey olmadığının altını çizen Putin, Suriye’de 4.5 yıldır süren çatışmaların sona ermesini umduğunu söyledi. Putin, “En sonunda Suriye halkının galip geleceğine inanıyoruz” dedi.
‘BÖLGE ÜLKELERİ IŞİD’E KARŞI SURİYE’YLE BİRLİK OLMALI’
Putin ayrıca, Suriye ve bölgedeki diğer ülkelerin Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı birleşmesi gerektiğinin de altını çizdi. Türkiye, Ürdün ve Suudi Arabistan’ın bu mücadeleye katkı sunmaya hazır olduğunu ifade eden Putin, ”Rusya da (Suriye ve diğer) ülkeler arasında diyalog kurulmasına yardımcı olmaya hazır” dedi.
‘KÖTÜLÜKLE MÜCADELE SÖZ KONUSUYSA GÜÇ BİRLİĞİ ŞART’
Komşu ülkeler arasında ‘belli başlı konularda bazı anlaşmazlıklar yaşanmasının doğal olduğunu’ da belirten Rus lider, ‘kötülükle mücadele’ söz konusu olduğunda ise ‘güç birliği yapılmasının şart olduğunu’ söyledi.
LAVROV: AYRILIKLARI BİR KENARA BIRAKIP IŞİD’LE MÜCADELEYE ODAKLANILMALI
Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la da bir görüşme gerçekleştirdi.
Lavrov da görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında, IŞİD’le mücadelede gösterilen çabaların yeterli olmadığına vurgu yaptı. Lavrov, ”IŞİD’le mücadele edilebilmesi için bütün ülkelerin görüş ayrılıklarını bir kenara bırakıp bu ortak tehdide odaklanması lazım” dedi.
MUALLİM: ABD’DEN TERÖRİSTLERE MİLYARLARCA DOLAR AKIYOR
Muallim ise Suriye krizinde sadece siyasal çözümün mümkün olduğunu dile getiren ABD’li yetkililerin ‘samimiyetini’ sorgulayıp, ”Amerikalılar siyasal çözüm istiyor ancak aynı zamanda teröristlere milyarlarca dolar sağlıyorlar” dedi.
‘SURİYELİ TARAFLAR MOSKOVA’DA YENİDEN BULUŞABİLİR’
Öte yandan Lavrov, Moskova’da Suriyeli muhalif gruplar ve Şam hükümetini bir araya getiren yeni toplantılar olabileceğinin sinyalini verdi. Lavrov, ”Bu sürece yardımcı olmak ve Suriyeli taraflar arasında müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için Moskova’da üçüncü bir görüşme düzenlemesini düşünmeye hazırız” diye konuştu.
Lavrov konuşmasını bitiriken, Suriye yönetimi ve halkını ‘bu zor günlerde’ desteklemeye devam edeceklerini de vurguladı: “Hem sosyal ve ekonomik sorunların çözümünde hem de ülkenin terör tehdidine karşısında savunma kabiliyetini artırması açısından desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: