İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’den İnsan Hakları Raporu

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin düzenlediği basın toplantısıyla açıklanan ‘2014 Ülkeler İnsan Hakları Uygulamaları Raporu’nun, Türkiye’ye ilişkin hazırlanan bölümü 63 sayfa tuttu… En önemli insan hakları sorunları da şu şekilde sıralandı: Cezasızlık ve adaletin yerine getirilmesinde yetersizlikler…”Ceza kanunu ve terörle mücadele kanunu kısıtlayıcı birçok madde içermektedir “… Raporda, gazetecilerin hükümeti eleştirmeleri halinde misillemeye maruz kalacaklarından korkmaları nedeniyle otosansürün yaygın olarak uygulandığı da belirtildi…”Ayrımcılık ve tacize maruz kaldılar” Hükümetin, toplumun savunmasız kesimlerini toplumsal taciz, ayrımcılık ve şiddetten etkin biçimde koruyamadığının belirtildiği raporda, Kürtlerin, özellikle de toplanma özgürlüğünün kısıtlanması konusunda insan hakları sorunları ile karşı karşıya kalmaya devam ettiği vurgulandı…“Aşırı kalabalık da dâhil olmak üzere cezaevlerindeki kötü şartlar; dini özgürlüklere getirilen kısıtlamalar; insan hakları kuruluşlarına hükümet tarafından getirilen kısıtlamalar ile siyasi liderler ve hükümete yakın medya kuruluşları tarafından dile getirilen anti-semitik ifadelerde görülen artış.

***
ABD’nin geleneksel olarak yayınladığı İnsan Hakları Raporu’nda, Türkiye’ye eleştiri getirildi, “Yargı makamı ve emniyet teşkilatı politize olmuştur” denildi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin düzenlediği basın toplantısıyla açıklanan ‘2014 Ülkeler İnsan Hakları Uygulamaları Raporu’nun, Türkiye’ye ilişkin hazırlanan bölümü 63 sayfa tuttu.
Hükümetin uygulamalarını eleştiren medya kuruluşları ve gazeteciler üzerinde intikam amaçlı cezalandırma, hapse atma, işinden ettirme politikaları uygulandığı belirtilen raporda, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a 32 kez atıfta bulunuldu.
Türkiye’de yargı ve hukuk sisteminin, devletin kolluk kuvvetlerinin siyasallaştırıldığı da belirtilen raporda, Gezi Parkı olaylarında yaşananlar, Berkin Elvan’ın ölümü, Şırnak’ta 34 kişinin öldürülmesi gibi konular da ayrıntılı olarak ele alındı.
Sivil yetkililerin, güvenlik güçlerini etkin bir biçimde denetim altında tutmayı sürdürdüklerinin belirtildiği raporda, yıl içerisinde yaşanan en önemli insan hakları sorunları da şu şekilde sıralandı:
“Cezasızlık ve adaletin yerine getirilmesinde yetersizlikler: Yargı makamı ve emniyet teşkilatı politize olmuştur, usülsüzlük ve taraflılık görüntüsü çizmektedir. Hükümet, birkaç üst düzey hükümet yetkilisi ve aileleri aleyhine açılan yolsuzlukla mücadele soruşturmasına cevaben binlerce polis memurunun ve savcının görev yerlerini değiştirmiştir; soruşturmayı açan savcılar ise görevden alınmıştır. Hükümet soruşturmayı kapatmış, toplanan delilleri ise imha etmiştir; soruşturmaya katılan pek çok polis memuru hükümeti devirmek amacıyla komplo düzenlemekle alenen suçlanmıştır. 2013 ve 2014 yıllarında düzinelerce göstericinin ölümüne ve onlarcasının yaralanmasına neden olan aşırı güç kullanımı nedeniyle çok az polis yargılanmıştır. Yürütme organı, adli atamalar ve disiplinden sorumlu kurumları daha yoğun kontrol altına almış ve hakimlerin tek başına olağanüstü yetkilere sahip olduğu yeni mahkemeler kurup, bunları siyasi açıdan hassas davalara bakmak üzere görevlendirmiştir; bu da siyasi bağlantıları bulunan kişilere gelecekte açılabilecek muhtemel soruşturmalar üzerinde caydırıcı etki yaratmıştır. Savcı ve hakimlere sağlanan geniş hareket serbestisi, davaların tutarsız kararlarla sonuçlanması yönünde etkili olmuştur. Yetkililer, kapsamı geniş tutulmuş terörle mücadele kanununa yaygın bir biçimde, şeffaflığı sınırlı ölçüde gözeterek başvurmuş ve keyfi tutuklamalar, tutukluların uzun ve belirsiz sürelerde gözaltında tutulması ve dava süreçlerinin uzaması devam etmiştir.”
“Ceza kanunu ve terörle mücadele kanunu kısıtlayıcı birçok madde içermektedir “
Ceza kanunu ile terörle mücadele kanununun ifade, basın ve internet özgürlüğünü kısıtlayıcı birçok madde içerdiğinin belirtildiği raporda, çoğunluğu yasadışı örgüt ile bağlantı suçlamasıyla, en az yedi gazetecinin cezaevinde olduğu belirtildi.
Raporda, gazetecilerin hükümeti eleştirmeleri halinde misillemeye maruz kalacaklarından korkmaları nedeniyle otosansürün yaygın olarak uygulandığı da belirtildi. Eleştiriler şöyle devam etti:
“Hükümet, bazı dini, siyasi ve kültürel bakış açılarına sempatik bakan bireyleri kötülemiş ve haklarında koğuşturma açmıştır. Yeni yasalar devlete, internet sitelerini adli gözetim olmaksızın engellemeye yönelik genişletilmiş yetkiler sağlamıştır. Emniyet güçleri protestoları dağıtmak için aşırı güç kullanmış, yüzlerce göstericiyi göz altına alıp birçoğunu da terörle mücadele kanununu ihlal etmekle suçlamıştır. Çıkarılan yeni bir yasa ile ruhsatlı tesislerin haricinde tıbbi hizmet verilmesi suç sayılmış, böylelikle yaralı göstericileri tedavi eden doktorlara yönelik hukuki sorumluluk yaratmıştır. Bazı vakalarda savcılar, gösterilere dair güncel bilgi sağlamak amacıyla sosyal medyayı kullanan kişiler hakkında uzun süreli hapis cezaları istemiştir. “
“Ayrımcılık ve tacize maruz kaldılar”
Hükümetin, toplumun savunmasız kesimlerini toplumsal taciz, ayrımcılık ve şiddetten etkin biçimde koruyamadığının belirtildiği raporda, Kürtlerin, özellikle de toplanma özgürlüğünün kısıtlanması konusunda insan hakları sorunları ile karşı karşıya kalmaya devam ettiği vurgulandı.
“Romanlar, kadınlar, çocuklar ve lezbiyen, gay, biseksüel ve trans (LGBT) bireyler de ayrımcılık ve tacize maruz kalmıştır. Namus cinayeti olarak adlandırılan cinayetler de dâhil olmak üzere, kadınlara uygulanan şiddet önemli bir sorun teşkil etmeyi sürdürmüştür, çocuk evlilikleri de devam etmiştir” denilen raporda diğer eleştiriler ise şöyle sıralandı:
“Aşırı kalabalık da dâhil olmak üzere cezaevlerindeki kötü şartlar; dini özgürlüklere getirilen kısıtlamalar; insan hakları kuruluşlarına hükümet tarafından getirilen kısıtlamalar ile siyasi liderler ve hükümete yakın medya kuruluşları tarafından dile getirilen anti-semitik ifadelerde görülen artış. Hükümetin, insan hakları ihlalleri ile suçlanan emniyet teşkilatı mensupları ve diğer yetkililer hakkında soruşturma açma, kovuşturma yapma ve bu kişileri cezalandırma yönünde attığı adımlar kısıtlı kalmıştır. Cezasızlık bir sorun teşkil etmiştir.”
Kaynak: DHA
Primary Topic:
Türkiye
Konular ABD, Türkiye
Amerika Birleşik Devletleri
39° 1′ 39.7884″ N, 35° 17′ 17.1096″ E
See map: Google Maps

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: