İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

1915 Ermeni İddialarına İlişkin Flaş Mektup

Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders, Hollanda Meclis Başkanı’na mektup yazarak, “Tarihi olayları tanımlamak hükümete düşmez” dedi. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, 1915 olaylarıyla ilgili tarihi iddiaların tanımlanmasının Hollanda hükümetinin görevi olmadığını bildirdi.Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Temsilciler Meclisi Başkanlığı’na gönderdiği ve kamuoyuna yansıyan mektupta, “Bu insanlık dışı sonuçları olan tarihi olayları tanımlamak hükümete düşmez. Söz konusu tarihi gerçeklerin tanımlanması ilim insanları kadar Türkiye ve Ermenistan hükümetlerinin beraber çalışmasına bağlı” ifadelerini kullandı.

Hollanda Ermeni Organizasyonları Federasyonu’nun kendileriyle yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi de veren Koenders, Hollanda’nın 1915 yılında hayatını kaybeden herkes için acı duyduğunu dile getirdi.
Mektupta, Hollanda’da planlanan anma programlarının saygı çerçevesinde gerçekleşmesi için iyi bir atmosfer oluşmasına yönelik katkıları önemsediği vurgulandı.
Kamu Tartışmaları Merkezi (CPD) ikinci başkanı avukat Ejder Köse, Dışişleri Bakanı Koenders’in mektubunu çok müspet bulduklarını belirtti. Dışişleri Bakanı’nın dengeli açıklamasının memnuniyet verici olduğunu, kendilerine de yeni ulaşan mektubun bir anlamda Hollanda hükümetinin resmi görüşünü yansıttığını kaydeden Köse, şu değerlendirmede bulundu: “Bu mektubu çok müspet değerlendiriyoruz. Konuyla ilgili çok dengeli bir açıklama. Hollanda devleti, ‘Hollanda’daki huzurumuzun Türkiye, Ermenistan veya uluslararası bir konuyla ilgili olarak bozulmasını istemiyoruz’ mesajı veriyor aslında. Hükümet, tanımlama konusunda Başkent Ankara ile Erivan’ı adres gösteriyor. Biz de buna müspet bakıyoruz çünkü Hollanda’da 500 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşıyor. Bunun yanı sıra yaklaşık 10-12 bin Ermeni vatandaşı mevcut. Bazı köylerde ve şehirlerde Türk ve Ermeni çocukları taraf yana okula gidiyorlar. Bu konunun durmadan gündeme getirilmesi ve görüş ayrılığı bu çocuklara da büyük tesir yapıyor, bunları istemiyoruz.”
AA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: