İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan:Biz birinin siparişiyle Ermeni Soykırımını tanımayız

Türkiye cumhurbaşkanı RecepT. Erdoğan, Ermeni diasporasının süreci Türkiye ile kavga içerisinde götürmek istediğini belirtti…Erdoğan, “hiç alakası olmayan ülkelere gidip kendilerine göre karar çıkartıyorlar. Sorsanız haritada Ermenistan’ın yerini göstermez fakat parlamentoda Ermenistan ile ilgili karar çıkarıyorlar” dedi. Erdoğan, şunları söyledi: Ermeni diasporası hep karıştırmaya devam ediyor, Türkiye’yle bir cebelleşmenin, adeta bir kavganın içerisinde bu süreci sürdürmek istiyor. Birilerinin siparişi üzerine biz Ermeni soykırımını kabul etmek zorunda da değiliz. Diyorum ki, eğer samimiyseniz, gelin bırakalım bunu tarihçilere, belgelerle çalışsınlar, raporlarını bize sunsunlar, sonra siyasiler olarak biz masaya oturalım.  Bu konuda bizlerin bir suçu varsa, ödememiz gereken bir bedel varsa, biz Türkiye olarak atılması gereken adımları atarız. (Çözüm isteniyorsa bunun yolu konuyu tarihçilere değil uluslar arası mahkemelere bırakmaktır. HYETERT)

***
Türkiye cumhurbaşkanı RecepT. Erdoğan, TRT’de canlı yayında diğer konular yanısıra Ermeni Soykırımı konusuna da değindi.
«Haber.stargazete»’de yer alan haberde şunlar kaydedildi:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermeni diasporasının süreci Türkiye ile kavga içerisinde götürmek istediğini belirtti. Masadan sürekli kaçtıklarını belirten Erdoğan, “hiç alakası olmayan ülkere gidip kendilerine göre karar çıkartıyorlar. Sorsanız haritada Ermenistan’ın yerini göstermez fakat parlamentoda Ermenistan ile ilgili karar çıkarıyorlar” dedi. Erdoğan, şunları söyledi:
– Ermeni diasporası hep karıştırmaya devam ediyor, Türkiye’yle bir cebelleşmenin, adeta bir kavganın içerisinde bu süreci sürdürmek istiyor. Birilerinin siparişi üzerine biz Ermeni soykırımını kabul etmek zorunda da değiliz. Diyorum ki, eğer samimiyseniz, gelin bırakalım bunu tarihçilere, belgelerle çalışsınlar, raporlarını bize sunsunlar, sonra siyasiler olarak biz masaya oturalım.
– Bu konuda bizlerin bir suçu varsa, ödememiz gereken bir bedel varsa, biz Türkiye olarak atılması gereken adımları atarız. 1915 tarih olarak ortada, Türkiye Cumhuriyeti devleti ortada, karşı tarafta açılmayan arşivler ortada, bizim açtığımız arşivler ortada. Ama sadece yaptıkları şey, “Türkiye suçlu” demek.
– İsviçre’de de masadan kaçan onlar. Yapmak istedikleri şey sürekli, alakası olmayan ülkelerde kendilerine göre kararlar çıkartmak. Sorsanız Ermenistan nerede, haritada yerini gösteremez. Ama oraların parlementolarından kararlar çıkarttırıyorlar.
– Biz samimiyiz. Ama ölçümüz şu: Arşivlerinizi açın. Biz açtık. Varsa üçüncü ülkeler, onlar da arşivlerini açsın. Beraber çalışsın tarihçiler, çıkacak rapora hep beraber saygı duyalım.
Erdoğan röportajında ″Biz birinin ifadesiyle Ermeni Soykırımını tanımayız″ da dedi.
Ermenistandan haberler – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: