İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hizbullah, Hristiyan gençlere silah eğitimi vermeye başladı

Lübnan Hizbullah Örgütü IŞİD ile savaşmak için Hristiyan gençlere silah eğitimi vermeye başladı. Lübnan ve Suriye’de İsrail ile IŞİD’e karşı savaşan Hizbullah, IŞİD ile savaşta Lübnan’ın Bekaa Vadisi ile Trablusşam kentlerinin kritik öneme sahip olacağını düşünüyor. Hizbullah, IŞİD ile etkin bir mücadele etmek için Hristiyan gençlere silah eğitimi vermeye başladı.

Ramazan Bursa / Tahran
Suriye rejiminin yanında yer alarak bölgede IŞİD ve Nusra Cephesiyle savaşan Lübnan Direniş Örgütü Hizbullah, IŞİD ile yeni savaş alanının Lübnan olacağını düşünüyor.
Al Monitor’da yayınlanan analiz haberde, Hizbullah’ın bölgede ki gelişmelerle alakalı düşüncesi ve eylem planı ele aldı.
Analize göre Hizbullah, IŞİD ile yapılan savaşın yeni alanının Lübnan olacağını düşünüyor. Hizbullah’a göre, savaş Lübnan’ın iki bölgesinde tırmanış gösterecek. Bu bölgeler, yakın zamanda çatışmaların yaşandığı Bekaa Vadisi’nin Kuzeyi ve Lübnan’ın kuzeyinde ki Trablusşam.
Bekaa Vadisi, Sünni kasabası Ersal’dan Şii kenti Baalbek’e kadar uzanan bölgedir. Bu hat üzerinde 7 Şii kasabası bulunmaktadır. Trablusşam ise Lübnan’da ki Selefi örgütlerin etkin olduğu bir bölgedir.
Al Monitor’da ki analizde Bekaa Vadisi’nin IŞİD’in neden hedefi olacağı konusunda ise şu değerlendirme yapıldı; “Bekaa Vadisi etrafında ki Şii kenti Hermel ile Lübnan’ın kuzeyinde bulunan Akkar ve Doniye bölgeleri yoksul Sünni cemaati barındırıyor. Dolayısıyla bu bölgeyi IŞİD verimli bir yer olarak değerlendirebilir.”
Al Monitor’da ki analizde “IŞİD’in Lübnan’da ki Sünni bölgelere dayanarak bir emirlik ilan edebileceği, Libya’daki Mısrata gibi silah tedariki için kullanılmak üzere Lübnan’ın Akdeniz sahil kenti Trablusşam’ı almak isteyebileceği” iddia edildi.
Hizbullah’a yakın kaynaklara da ulaşıldığı notu düşülen analizde, “Hizbullah, IŞİD’in Sünni Ersal kasabasına yaptığı saldırıyı, bir son olarak değil, Lübnan’da IŞİD ile yaşanacak savaşın bir başlangıcı olarak değerlendiriyor” denildi.
Analizde, “Hizbullah’ın bu düşüncesinin temelini, Lübnan ordusu tarafından yakalanan IŞİD Ersal emiri Ebu Ahmed Cuma’dan edinilen bilgiler oluşturuyor” denildi.
Al Monitor’da yayınlanan analizde şu bilgiler ise dikkatleri çekiyor, “ Hizbullah, iki yıl evvel Baalbek etrafında, Suriye sınırının yakınında eğitim kampı kurdu. Bu kamplarda eğitim gören gençlerin çoğunluğunu Şii gençler oluşturuyordu. IŞİD’in Irak ve Suriye’de Hristiyan halka yönelik baskı ve saldırılarından dolayı, silahlı eğitim almak için Hristiyan gençler bu kamplara yöneldi. Hristiyan gençler, Suriye Hristiyanları gibi “Halk Savunma Komiteleri” kurdu.”
Al Monitor sitesi Hizbullah’a yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, “Hristiyan gençlerin kurduğu “Halk Savunma Komiteleri” ile Hizbullah’ın Lübnan için kurduğu “Lübnan Direniş Tugayları” arasında ciddi bir irtibat ve koordinasyon var”
Analizde Halk Savunma Komitelerinde görev alan bir Hristiyan’ın ifadelerine de yer verildi. Komitelerde görev alan Hristiyan genç, komitelerin kurulmasını şöyle açıklıyor; “Musul’da yaşananlar Doğu Hristiyanları için bir mesajdır. Dünyanın Hristiyanları koruyamayacağı görüldü. Var olmak için kendi kendimizi savunma gerekliliği ortaya çıktı.”

http://www.timeturk.com/tr/2014/09/02/hizbullah-hristiyan-genclere-silah-egitimi-vermeye-basladi.html#.VAYbRvl_tZ8

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: