İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiyeli Yahudiler: ‘İsrail’in saldırganlığına da ırkçılığa da karşıyız’

Türkiyeli Yahudilerden bildiri… İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları başladığından bu yana kimi çevrelerin Türkiyeli Yahudiler’i de tavır almaya zorlayan, aldıkları tavrı beğenmeyen baskıcı tutumuna karşı bir grup Türkiyeli Yahudi açıklama yaptı. Yayınlanan bildirire, İsrail’deki saldırılardan ötürü Türkiye Yahudi Cemaati’nin suçlanması ‘ırkçılık’ olarak nitelendirildi.

Basına yollanan Alp Allovi, Cem Behar, Karel Bensusan, Sandy İpeker Çağlıyor, Metin Damar, Metin Dekohen, Lara Fresko, İlker Geron, Melih Geron, Avi Haligua, Eli Haligua, Roni Margulies, Soli Özel, İrvin Cemil Schick, Reyan Tuvi imzalı bildirinin tam metni şöyle:
İSRAİL, GAZZE VE YAHUDİ CEMAATİ
“İsrail’in Gazze’ye saldırısı, Türkiye’de bir kez daha Türkiyeli Yahudi cemaatinden hesap sorma girişimlerine yol açtı. ‘Yahudi cemaati niye ses çıkarmıyor?’ soruları yine gündeme geldi. Türkiyeli Yahudilerin İsrail’in yaptıklarından sorumlu olduğunu iddia eden bir kampanya bile başlatıldı. Bu memleketin hiçbir vatandaşı, dünyanın başka yerlerinde gerçekleşen ve gerçekleşmesinde pay sahibi olmadığı olaylar hakkında hesap vermek, yorum yapmak, görüş bildirmek zorunda değildir. Dolayısıyla Yahudi cemaati de hiçbir konuda ses çıkarmaya mecbur değildir.
Zaten yaklaşık 20.000 kişiden oluşan bir toplumun tek bir görüş bildirmesi mümkün olamaz. Hiçbir toplum yekpare bir bütün olmadığı gibi, Yahudi cemaati de değildir. İçinde her türlü görüşten her türlü insan vardır; tek bir görüş hakim değildir. IŞİD’in vahşetinden, hareketin içinde bazı Türkler olduğu için bütün Türkiye halkı sorumlu tutulamayacağı gibi, İsrail’in yaptıklarından Türkiye Yahudi cemaati sorumlu tutulamaz. Bir devletin yaptıklarından bütün bir halkı sorumlu tutmak ırkçılıktır ve buna karşı olduğumuzun bilinmesini isteriz.
Aşağıda imzası olan bizler, Türkiyeli Yahudi ailelerin çocuklarıyız. Gazze saldırısı hakkında görüş beyan etmek, başka herhangi bir Türkiye vatandaşına ne kadar düşerse bize de o kadar düşer, daha fazla değil.  Bizler yine de, Yahudi kökenli olduğumuz için değil, insan olduğumuz için, İsrail devletinin Gazze’de yürüttüğü politikaya karşı olduğumuzu beyan ediyoruz. Her konuda hemfikir olmayabiliriz, bazılarımız İsrail’in politikalarının tümüne, bazılarımız bir kısmına karşıyız. Ama hepimiz, İsrail’in saldırganlığına, militarizmine, genişlemeciliğine ve Filistin halkına uyguladığı şiddet politikalarına karşıyız. Bunun da bilinmesini isteriz.”

http://www.demokrathaber.net/guncel/turkiyeli-yahudiler-israilin-saldirganligina-da-irkciliga-da-karsiyiz-h37401.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: