İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

12 saatlik ateşkes başladı

12 saatlik ateşkes başladı
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un sunduğu ve İsrail ile Hamas’ın kabul ettiği ateşkes bugün saat 8 itibariyle başladı. Ateşkes süresince Filistinli sivillere su, ilaç ve gıda gönderilmesi planlanıyor. İsrail saldırılarının başlamasından bu yana ölen Filistinli sayısı 900’e yükseldi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un 12 saatlik ateşkes önerisi kabul gördü. Ateşkes cumartesi günü saat 08.00’den itibaren geçerli oldu.
Ateşkesle Filistinli sivillere yiyecek, su ve ilaç gönderilecek.
Filistin İçişleri Bakanlığı “Tüm vatandaşların dikkatli olmalarını rica ediyoruz, saat sekizde başlayacak ateşkesi ihlâl etmemelerini talep ediyoruz.” açıklamasında bulundu.
İsrail ordusu, ateşkesin başlamasının ardından Filistinillerin cep telefonlarına mesaj göndererek “Gazzeliler, yeni bir uyarıya kadar boşalttığınız evlere geri dönmeyin” uyarısında bulundu.
Ateşkes süresince cesetlere ulaşmaya çalışan sağlık ekipleri şimdiye kadar Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun’da 10 cesede ulaşabildi.
GAZZE ÜZERİNDE UÇUŞA DEVAM
Anadolu Ajansı’na göre, insani ateşkesi başlamasına rağmen, İsrail uçakları Gazze’nin hava sahasında çok yoğun bir şekilde uçmaya devam ediyor.
Ajansa göre İsrail ordusu, ateşkes başlamasına rağmen askeri birliklerinin bulunduğu bölgelere ambulansların girişine izin vermiyor. Söz konusu bölgelerin başında Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’un Huza bölgesi bulunuyor. İsrail sınırı hattında bulunan Huza bölgesi kara saldırısının başlamasının ardından İsrail ordusu tarafından işgal edilmişti.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Bak Ki-moon’un 12 saatlik ateşkes önerisinin ardından Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, 12 saatlik ateşkesi kabul ettiklerini açıklamıştı.
Reuters haber ajansına konuşan İsrail askeri sözcüsü, ateşkes boyunca tünelleri aramaya devam edeceklerini ve olası saldırılara karşılık vereceklerini söyledi.
İsrail daha önce ilan ettiği ateşkeslerin süresi bitmeden Gazze’ye saldırmıştı.
TÜRKİYE VE KATAR’DAN ORTAK AÇIKLAMA
Türkiye ve Katar, 12 saatlik ateşkesin kabul edilmesinden memnuniyet duyulduğunu açıkladı. Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı Halid Bin Muhammed Atiyye, yaptıkları ortak açıklamada şu ifadelere yer verdiler:
“Türkiye ve Katar Dışişleri Bakanları olarak,  Gazze’de, insani amaçlarla 12 saat için yapılan ateşkes çağrısından memnuniyet duyuyoruz. Biz ayrıca bu çağrının Hamas tarafından hemen kabul edilmesini de memnuniyetle karşılıyoruz. Taraflar arasında müzakere edilmiş ve sürdürülebilir bir ateşkese ulaşılması için BM, ABD ve diğer uluslararası ortaklarımızla tüm gücümüzle çalışma yönündeki irademizi tekrar yineliyoruz”
KAPSAMLI ATEŞKES İÇİN GÖZLER PARİS’TE
Gazze’de 12 saatlik ateşkes ilanının ardından ABD, Türkiye ve Katar dışişleri bakanları, cumartesi günü Fransa’nın başkenti Paris’te kapsamlı ateşkesi görüşecek. Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere ve Avrupa Birliği temsilcileri de görüşmelerde yer alacak.
Görüşmelere İsrail ve Hamas’tan temsilci katılmayacak.
Al Jazeera muhabiri Ece Göksedef’e konuşan kaynaklar, Türkiye ve Katar’ın Filistin tarafı, özellikle de Hamas üzerinde etkili olduğunu, ABD’nin de İsrail ve Mısır üzerinde etkili olduğunu söyledi. Bu sebeple Doha’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı Halit Bin Muhammed Atiyye, Hamas lideri Halit Meşal ile görüşürken, Kerry de Kahire’de Mısırlı ve İsrailli yetkililerle görüştü. Davutoğlu ile Kerry de sık sık telefonla görüştü. (Al Jazeera)

http://www.demokrathaber.net/dunya/12-saatlik-ateskes-basladi-h35886.html

Yorumlar kapatıldı.