İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IŞİD: Bütün kiliseler yıkılacak

IŞİD, Musul’da ele geçirdiği bölgelerde bütün kiliseleri yıkma kararı aldı. El Mayadin televizyonunda yer alan haberde Irak’ta farklı siyasi görüşlerden politikacılar IŞİD’in bu kararını kınadı. Musul’da 15 tane kilisenin bulunduğu belirtiliyor. Programa  Süryanileri temsilen katılan El ab Zenha Yusif , “Irak’ta 70’lerde 35 binden fazla Hıristiyan vardı. Şimdi kaç kişi kaldığını bilmiyoruz.

IŞİD’in Musul’u ele geçirmesinden sonra  bir kısmı güvenli bölge olan Kürdistan’a kaçtı. Diğerleri de başka devletlerde.  Musul’un düşmesinden sadece Hıristiyanlar değil farklı kesimlerden  500 bin kişi kaçtı” dedi. El ab Zenha Yusif, Hıristiyanların silah taşımadığına vurgu yaptı. Yusif ortaya çıkan gelişmelerin bütün mezhepleri ile bütün Iraklıları yakacağını söyledi.

BÜTÜN ARAP HALKLARI HEDEFTE
Televizyona Beyrut’tan canlı bağlanan Arap aydını Habib Efram, IŞİD başta olmak üzere İslami şiddet gruplarının, medeniyete ve İslam’a karşı tehdit olduklarını söyledi. Efram ortaya çıkan gelişmeler için,“İnsanlık hedefte, İslam hedefte, Arap halkları hedefte” dedi. 2003’ten bu yana Irak’ta Hıristiyan nüfusun yarısından fazlasının kaybedildiğini hatırlatan Efram Suriye’de de aynısının gerçekleştiğini söyledi. Bazı Iraklı siyasilerin son gelişmeleri  Yezid ve Muaviye’nin savaşı  olarak göstermesine tepki gösteren Efram,” Biz 2014’teyiz başka bir noktada, başka bir fikirdeyiz” dedi.
BATILI DEVLETLER VE ARAP DEVLETLERİ SUÇLU
Efram, “Bu savaş taş üstünde taş bırakmayacak . Bu savaş, eğer durdurulmazsa 100 yıldan fazla sürecek . Çok ağır bir faturası olacak” diyerek durumun vahametine dikkat çekti. Efram ne Batı’da ne Doğu’da Hıristiyan medeniyetiyle ilgili kaygı duyan tek bir devletin olmadığını söyledi. Tek kaygılarının İsrail’in güvenliği olduğuna vurgu yaptı. Efram, “Evet Batılı devletleri ve Arap devletlerini suçluyorum. Bunların insan diye bir kaygıları yok” diyerek sözlerini bitirdi.
Mısır Dışişleri Bakanı Irak’ta son ortaya çıkan  gelişmeleri kınayan bir açıklama yaptı. Programa Mısır Dışişleri Bakanlığı adına bağlanan Bedir Abdelati  teröre karşı dışişleri bakanları olarak sürekli bir diyalog içerisinde olduklarını belirtti.
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-06-16 14:50:06
http://www.evrensel.net/haber/86424/isid-butun-kiliseler-yikilacak.html#.U6ATIPl_vC3

Yorumlar kapatıldı.