İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IŞİD, Musul’da Başkonsolosluğu ele geçirdi

Irak’ın Musul kentini önceki gün ele geçiren, 31 Türk şoförü rehin alan IŞİD, dün Türkiye Başkonsolosluğu’nu bastı. Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve iki çocuğun da aralarında bulunduğu 49 kişiyi rehin aldı. Konsoloslukta görevli Iraklı bir Türkmen, “Sabah önce valinin 20 m ötedeki evini havaya uçurmuşlar. Konsolosluğa gidip ‘Kapıyı açın’ diyorlar. Kapıyı kırıp giriyorlar” diye anlattı.

Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u önceki gün ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD ) militanları, Türk şoförlerini kaçırmasının ardından dün de Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nu basarak Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile başkonsolosluğun güvenliğinden sorumlu özel harekat timlerini rehin aldı. IŞİD karargâhına götürülen 49 rehine arasında iki de çocuk bulunuyor. Ankara dün sabah Türk şoförlerinin IŞİD elinden nasıl kurtarılacağını değerlendirirken Musul’dan gelen haber ile devlet birimleri teyakkuza geçti. Edinilen bilgiye göre, IŞİD militanları Musul Başkonsolosluğu önünde toplanmaya başlandı. Öğleden sonra militanların sayısı artarken konsolosluğa yönelik saldırı girişimi başladı.
Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği ve Ankara arasında acil temas kuruldu. Ankara’dan, “Yumuşak ve sakinliği kaybetmeden sorunu çözmenin yollarını arayın. Aileleri ve çalışanları bir arada tutun, çatışmaya girmeyin” mesajı iletildi. Saldırganlara silahla karşılık verilmedi. Saldırı sırasında başkonsoloslukta 25 özel harekât elamanı, Başkonsolos Öztürk Yılmaz, çalışanlar ve ailelerinden oluşan 49 kişi bulunduğu bildirildi. Rehinelerin sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisi de Ankara’ya iletildi.
-REHİNELERİN DURUMU İYİ –
Hürriyet’te yer alan habere göre, Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’nda çalışan ve dün işe gitmeyen Iraklı bir Türkmen ise sıcak saatleri şöyle anlattı: “IŞİD’in silahlı adamları dün (pazartesi günü) konsolosluğa gelip çalışanlara ‘Buradan çıkın’ dediler. Musul Valisi’nin evi konsolosluğun tam arkasında, 20 metre uzaklığındaydı. Bu sabah 08.30-09.00 gibi valinin evini patlattılar, yerle bir ettiler. Sonra tekrar konsolosluğa gidip ‘Kapıyı açın’ diyorlar. Güvenlikçiler ‘Bunların dediklerini anlamıyoruz’ diye beni aradılar. O sırada kapıyı kırıp içeri girmişler. Konsolosluğun kendi araçlarıyla götürmüşler. IŞİD militanlarıyla konuşabilenler onlara Türklerin burada yardım için bulunduğunu anlatmış. Rehineleri başkonsolosluğun araçlarıyla önce Al Danadan sonra başka bir mahalleye götürmüşler. Durumları iyi. Bir an önce serbest bırakılmayı bekliyorlar.”El Cezire Türkiye ise personelin kapıları açmaması üzerine IŞİD’in bombalı saldırı tehdidinde bulunduğunu ve görevlilerinin kapıyı açmak zorunda kaldığını öne sürdü.
-ÖNLEM ALINDI’ DEMİŞTİ-
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şoförlerin rehin alınmasının sonrası, önceki akşam Twitter üzerinden, “Musul Başkonsolosluğumuzun güvenliği için gerekli önlemler alındı. 28 (31) vatandaşımızla ilgili olarak da birçok kanaldan durumu takip ediyoruz.  Sağlıkları iyi” diye mesaj attı. Bu mesajdan 18 saat sonra baskın düzenlendi, başkonsolosluk yağmalandı.
  5 milyon dolar mı istediler
 31 Türk şoförü rehin alan IŞİD’in rehinelerin bırakılması karşılığı, çalıştıkları firmadan 5 milyon dolar fidye istediği ileri sürüldü. Merkezi Gaziantep’te bulunan petrol firması, durumu Dışişleri Bakanlığı’na bildirdiğini duyurdu. Yetkililer, diğer şoförlerin de Türkiye’ye dönmelerini istedi. / DHA
Kerkük, Tıkrit ve hedef Bağdat
Irak’ın Musul kentini ele geçiren IŞİD, dün de devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in doğduğu Tıkrit kentini aldı. Selahaddin vilayetinin başkenti olan kent, Bağdat’a 140 km uzaklıkta. Kerkük vilayetinin bazı bölgelerini de ele geçiren örgütün Irak’ın başkentine taarruz düzenlemesinden endişe ediliyor. ABD, Irak’a desteğe hazır olduğunu duyururken, BM de kaygısını dile getirdi.
IŞİD, Twitter’dan yaptığı açıklamada Musul’un başkenti olduğu Ninova eyaletinin giriş ve çıkışlarında tam kontrolü sağladıklarını ve hücumlarını sonlandırmayacaklarını bildirdi. Görgü tanıkları IŞİD militanlarının, “Bağdat, geliyoruz” şeklinde sloganlar attığını kaydetti. Selahaddin vilayetinin başkenti ve devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in doğduğu Tıkrit kenti de IŞİD’in denetimine girdi. Iraklı üst düzey bir emniyet yetkilisi, Tıkrit’te bir cezaevinde bulunan üç yüz tutuklunun IŞİD militanlarınca serbest bırakıldığını duyurdu. Kerkük vilayetinin de bir bölümü IŞİD’in elinde.
429 MİLYON DOLARI ÇALDILAR: Musul’u ele geçiren IŞİD militanlarının kentteki merkez bankası kasalarında bulunan 500 milyar Irak dinarını (904 milyon TL) çaldığı iddia edildi. IŞİD örgütünün Musul’da ele geçirdiği silah ve cephanenin bir bölümünü de Suriye’de rejime karşı çarpışan birliklerine götürdüğü belirtiliyor. ABD, Irak’tan çekilmeden önce Bağdat’a 14 milyar dolarlık askeri imkan sağlamıştı.
http://www.samanyoluhaber.com/gundem/ISIDin-konsolosluga-baskini-aninda-neler-yasandi/1053606/

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: