İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sırrı Sakık’tan Kazım Karabekir hakkında akıl almaz sözler

İşte Sakık’ın o sözleri; “… Bakın siz Ağrı’ya gidersiniz, Ağrı’nın hemen göbeğinde bir anıt dikmişler 1930’larda. Kürtleri bombalayan, Kürtler’in atalarını öldüren, Kürtler’e orada ölüm ve kan kusturan o pilotların anıtı dikilmiş. Düşen uçağın pervaneleri, Kürtler’in gözüne içine sokuluyor. Hala orada bununla yaşamaya zorlanıyor. Buna ne hakkınız var. Benim asıl amacım, militarizmi çağrıştıracak caddelere verilen adları kaldırmak lazım. Bu ülkenin vicdanları olan Nazım Hikmet’i, Yaşan Kemal’i ve Ahmet Arif’i verelim… Siz o zaman 1915’lere Mustafa Kemal’in Kazım Karabekir’e söylediklerine bakın. 1915’lerdeki o tehcir olaylarında neler yaptığını hepimiz biliyoruz. Bakın Mustafa Kemal’in bile kendisiyle ilgili, “Sizler Ermeni olaylarında alçaklık yaptınız” demiştir. Aynen Kazım Karabekir Paşa’ya bunu söylemiştir.

***
Kazım Karabekir hakkında söyledikleriyle gündeme gelen Sırrı Sakık, söylemlerini daha da ileri tadışıdı ve milli kahramanın Ermeni katliamcısı olmakla suçladı.
Sırrı Sakık’tan Kazım Karabekir hakkında akıl almaz sözler
Sırrı Sakık, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sorularını cevapladı. Ağrı’da 1 Haziran’da yenilenen seçimlerde barışın kazandığını söyleyen Sakık, tarihçilerin tepki gösterdiği Kazım Karabekir ile ilgili sözlerine de açıklık getirdi. O tarihçilerin, resmi tarihi anlattıklarını söyleyen Sakık, Kazım Karabekir konusunda doğruların söylenmediğini iddia etti. İşte Sakık’ın o sözleri;
“Onların anlattığı tarih beni ilgilendirmiyor. Ben gerçek tarihin ne olduğunu, ne söylediğimi bilen birisiyim. Bakın siz Ağrı’ya gidersiniz, Ağrı’nın hemen göbeğinde bir anıt dikmişler 1930’larda. Kürtleri bombalayan, Kürtler’in atalarını öldüren, Kürtler’e orada ölüm ve kan kusturan o pilotların anıtı dikilmiş. Düşen uçağın pervaneleri, Kürtler’in gözüne içine sokuluyor. Hala orada bununla yaşamaya zorlanıyor. Buna ne hakkınız var. Benim asıl amacım, militarizmi çağrıştıracak caddelere verilen adları kaldırmak lazım. Bu ülkenin vicdanları olan Nazım Hikmet’i, Yaşan Kemal’i ve Ahmet Arif’i verelim.
“ALÇAKLIK YAPTINIZ”
Siz o zaman 1915’lere Mustafa Kemal’in Kazım Karabekir’e söylediklerine bakın. 1915’lerdeki o tehcir olaylarında neler yaptığını hepimiz biliyoruz. Bakın Mustafa Kemal’in bile kendisiyle ilgili, “Sizler Ermeni olaylarında alçaklık yaptınız” demiştir. Aynen Kazım Karabekir Paşa’ya bunu söylemiştir.
“SON SÖZ AĞRI HALKININ”
Ağrı halkı bu konuda karar verirse, buna mecbur da değil mahkum da değil. Hiç kimsenin getirilen bir ismi orada tutmaya hakkı yok. Hiç kimsenin dayatmaya hakkı hukuku yoktur “

http://haber.stargazete.com/sondakika/sirri-sakiktan-kazim-karabekir-hakkinda-akil-almaz-sozler/haber-891756

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: