İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Ermeniler de aynı şeyi yapmalı”Ünlü tarihçi McCarthy, Başbakan Erdoğan’ın taziye mesajını değerlendirdi.

Ermeniler de aynı şeyi yapmalı. Başbakan Erdoğan’ın 1915 olayları ile ilgili taziye mesajını yorumlayan McCarthy, “Başbakanın taziye sunması son derece yerinde bir davranış. Ama Ermeniler de ölen Türkler için aynı şeyi yapmalıydı. Anlamaları gereken şu ki; Başbakan’ın üzgün olduğunu belirtmesi Türkiye’nin suçlu olduğunu göstermez.” dedi… “Tarih komisyonu kurulması teklifi çok iyi bir düşünce. Fakat Ermeni tarafı bunun bir soykırım olduğunu kabul eden üyelerden oluşacak bir komisyon kurulabilir dedi. Türkler bunu yapamaz çünkü bu doğru değil. Bu utanç verici, çünkü komisyonun bir ön koşulu olmamalıdır. Önceden bir bildirisi olmamalıdır. Tüm görüşlere açık olmalı komisyon. Türkler ve Ermeniler ve diğerleri hepimiz bunu tartışacağız demeli. Ve biz de sonunda ne olacağını görürüz.” şeklinde konuştu. (Bir de sen utanmayı bilsen. HYETERT)

***
Türkiye’de Ermenilere karşı soykırım yapıldığını reddeden dünyaca ünlü Amerikalı tarih profesörü Justin McCarthy, Edirne’de TRT Haber’in sorularını cevapladı.
ERMENİLER DE AYNISINI YAPMALI
Başbakan Erdoğan’ın 1915 olayları ile ilgili taziye mesajını yorumlayan McCarthy, “Başbakanın taziye sunması son derece yerinde bir davranış. Ama Ermeniler de ölen Türkler için aynı şeyi yapmalıydı. Anlamaları gereken şu ki; Başbakan’ın üzgün olduğunu belirtmesi Türkiye’nin suçlu olduğunu göstermez.” dedi.
Türkiye’nin teklif ettiği ortak tarih komisyonunun kurulamamasında da Ermenileri işaret eden ünlü tarihçi, “Tarih komisyonu kurulması teklifi çok iyi bir düşünce. Fakat Ermeni tarafı bunun bir soykırım olduğunu kabul eden üyelerden oluşacak bir komisyon kurulabilir dedi. Türkler bunu yapamaz çünkü bu doğru değil. Bu utanç verici, çünkü komisyonun bir ön koşulu olmamalıdır. Önceden bir bildirisi olmamalıdır. Tüm görüşlere açık olmalı komisyon. Türkler ve Ermeniler ve diğerleri hepimiz bunu tartışacağız demeli. Ve biz de sonunda ne olacağını görürüz.” şeklinde konuştu.
TRT Haber
http://www.trthaber.com/haber/dunya/ermeniler-de-ayni-seyi-yapmali-129840.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: