İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hizbullah’tan patriğe uyarı

Lübnan’daki Hizbullah yetkilileri Maruni Kilisesi Patriği’nin Kudüs ziyaretinde Papa Francis’e eşlik etme planının ‘olumsuz yankıları’ olacağını söyledi. Patrik ise ziyaretini savunarak ‘Kudüs’ün bir Arap kenti olduğunu söylemek için gidiyorum’ dedi. Lübnan’daki Maruni Kilisesi’nin lideri Beşara Rey, Papa’ya Kudüs’te eşlik edecek.

[Fotoğraf: Reuters]

Maruni Patrik Beşara Rey’in 24-26 Mayıs tarihlerinde kutsal topraklara yapacağı ziyarette Papa Francis’e eşlik edeceğini açıklaması, Lübnan’daki Hizbullah hareketinde rahatsızlık yarattı. Hizbullah, İsrail işgali altındaki Kudüs’e gitmenin işgali meşrulaştıracağını iddia ediyor.
“Biz ziyaretin olumsuz yankıları ile ilgili görüşümüzü açıklıyoruz” diyen Hizbullah Siyasi Konseyi Başkanı İbrahim Emin Seyid “Umarız bu çekincelerimiz dikkate alınır” ifadesini kullandı.
Rai ise bölgeye geldiğinde papaya eşlik etmesinin görevi olduğunu söyleyerek ziyaretini savundu. Gazetecilere yaptığı açıklamada “Kudüs’e burası bizim kentimizdir, Kudüs Arap kentidir demek için gidiyorum” dedi.
Katolik Kardinal Rai, Roma Katolik Kilisesi’nin doğudaki temsilcisi olan Maruni Kilisesi’nin başında. Lübnan’da sayıları 900 bini bulan Maruniler nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.
İsrail ordusu, 1948 yılında İsrail devletinin kurulmasından sonra defalarca Lübnan topraklarını işgal etmiş, milyonlarca Filistinlinin Lübnan’a göç etmesine sebep olmuştu.
İsrail ile Hizbullah güçleri en son 2006 yılında 34 gün süren ve sonuçsuz kalan bir savaş yaşamıştı.
İsrail 1967’deki ‘Altı Gün Savaşları’nda Batı Şeria ve Gazze ile birlikte Sina Yarımadası ve Golan Tepeleri’ni de işgal etmişti.
http://www.timeturk.com/tr/2014/05/18/hizbullah-tan-patrige-uyari.html#.U3oyyfl_vms

Yorumlar kapatıldı.