İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Ermenistan – Türkiye İlişkileri Ön Koşulsuz Olarak Yeniden Kurulmalı”

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin ön koşulsuz olarak yeniden kurulması gerektiğini söyledi. Prag’da Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman’la birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Sarkisyan, “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, AB üyesi ülkelerin meselesi. Biz Türkiye’nin AB’ye üyeliğini, Ermenistan’ın sınırlarının açılması olarak görüyoruz…” dedi.

Kendileri açısından demokratik ve öngörülebilir bir ülke ile diyalogda olmanın daha kolay olacağını kaydeden Sarkisyan, “Biz Ermenistan ve Türkiye’nin ön koşul olmadan ilişkileri yeniden kurması gerektiğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
Azerbaycan toprakları Yukarı Karabağ’ın işgal altında tutulması nedeni ile Ermenistan’la Türkiye arasında diplomatik ilişkiler askıda bulunuyor.
Ermenistan’ın Rusya’nın öncülüğündeki Gümrük Birliği’ne dahil olmasının Avrupa Birliği ile ilişkilerine ileriye taşımasına engel olmayacağını da savunan Sarkisyan, “Gümrük Birliği üyeliğimiz AB ile ilişkilerin kesilmesini istemiyor. Biz ilişkilerimizi geliştirmek ve Ermenistan’da reformlar için bunu kullanmak istiyoruz. Biz AB ile ilişkilerimizi geçmişte olduğundan daha ileri taşımak istiyoruz…” ifadelerini kullandı.
Yukarı Karabağ sorununun çözülmemesinde Azerbaycan’ı eleştiren Sarkisyan, barışçıl bir çözüm için yapıcı adım atma zamanı geldiğini söyledi.
/images/stories/date/013014/hot-special-news/013014-ermenistan-turkiye-ilikileri-on-koulsuz-olarak-yeniden-kurulmal-1.jpg

http://www.turkishny.com/hot-special-news/93-hot-special-news/143901-ermenistan-turkiye-iliskileri-on-kosulsuz-olarak-yeniden-kurulmali#.UurPkPl_uWY

Yorumlar kapatıldı.