İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeniler Öcalan’dan cevap bekliyor

KCK’nın “lobi” açıklamaları nedeniyle istifanın eşiğine gelen HDP üyesi Ermeniler, son kararlarını Öcalan’ın 19 Ocak’ta Ermenilere yazacağı mektuptan sonra verecek. KCK Eşbaşkanı Bese Hozat’ın “Türkiye’de barışa karşı çıkan Ermeni-Rum lobileri var” açıklamasından sonra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) içindeki Ermenilerin rahatsızlığı sürüyor. HDP yöneticilerinin yoğun çabalarıyla Ermenilerin partiden ayrılmaları engellenirken, gözler PKK lideri Öcalan’ın 19 Ocak’ta Ermenilere göndereceği mektupta. (!!!!! HYETERT)

Öcalan; BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in İmralı’ya son gidişinde, Hrant Dink’in katledilmesinin yıldönümünde Ermenilere bir mektup göndereceğini söylemişti.
AGOS YAZARLARI KATILDI
HDP’li Ermeniler, İstanbul’da Ertuğrul Kürkçü ve Sırrı Süreyya Önder ile bazı MYK üyelerinin bulunduğu toplantıda, rahatsızlıklarını partinin üst düzey yöneticileriyle paylaştılar. Görüşmeci Ermeni grubun, HDP’li yöneticilerden beklentilerini Kandil’e iletmelerini istediği öğrenildi. Yaklaşık bir saat süren görüşmede, bazı Agos yazarları da yer aldı.
ERMENİ ADAYLAR RAHATSIZ
Belediye başkanlığı ve belediye meclisleri dahil olmak üzere çok sayıda Ermeni’yi listelerinden aday göstermeye hazırlanan HDP, Bese Hozat’ın açıklaması sonrası Ermeni adaylarını kaybetme riskiyle karşı karşıya. HDP içindeki Ermeniler, partiden ayrılma kararlarını, 19 Ocak’ta açıklanacağı söylenen Öcalan’ın mektubuna kadar ertelemiş durumda.
İSLAMİ İTTİFAK ENDİŞESİ
Mektubun içeriği kamuoyuna açıklandıktan sonra HDP’li Ermeniler “tamam ya da devam” kararı alacak. HDP’li Ermeniler, partinin gayrimüslimler konusunda samimi olduğuna inanıyor, ancak KCK’nın üst düzey yöneticilerinin açıklamalarının yeni bir “İslami ittifak” olmasından endişe ediyor. Taraf’a konuşan ve adının yayımlanmasını istemeyen bir HDP’li Ermeni, “HDP içindeki arkadaşlarımızı seviyoruz, o yüzden bekleyeceğiz” dedi.
Hozat, “Ermeni Rum lobisi” demişti
BESE Hozat’ın “Ermeni-Rum- Yahudi lobisi” açıklamalarından sonra, KCK yöneticilerinden Rıza Altun’un da benzer açıklamalar yapması; HDP’nin Adana adayı Ayhan Bilgen’in Özgür Gündem’deki yazısında Kürtlere linç kampanyası yapılmak istendiğini söylemesi, tartışmanın sürmesine neden olmuştu. HDP içindeki Ermeniler geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamayla kendilerinden özür dilenmesini istemişlerdi. HDP’li Ermeniler, “Tahrif edilmiş, yanlış anlaşılmış, tevil edilmiş ya da özür dilenmiş tüm açıklamalar yan yana geldiğinde oluşan resim, biz HDP’li Ermeniler için hiç de iç açıcı değildir” demişti. Öcalan’ın, tahrif edildiğini belirtttiği Ermeni lobisi açıklamasının ardından, Hozat’ın açıklaması, HDP içinde tartışmalara neden oldu. Hozat, HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü tarafından eleştirilmişti.

http://www.taraf.com.tr/haber/ermeniler-ocalan-dan-cevap-bekliyor.htm

Yorumlar kapatıldı.