İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenistan Sınırında Güvercin Uçuruldu, Nehre Karanfil Bırakıldı

AK Parti’li Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan, belediye meclis üyeleri, AK Parti Tuzluca İlçe Teşkilatı üyeleri ve bazı vatandaşlarla birlikte Ermenistan sınırının sıfır noktasında şehitler için Aras Nehri’ne beyaz ve kırmızı karanfil bıraktı… “Türkan, İlçemize 18 kilometrelik sınırı bulunan Ermenistan sınırında Aras Nehri’ne şehitlerin anısına kırmızı, barış için de beyaz karanfil bıraktık. Ayrıca yine barışın simgesi olan beyaz güvercinler uçurduk” dedi.

***
Iğdır’ın Tuzluca ilçesinin kurtarılışının 93. yıl dönümünde Ermenistan sınırının sıfır noktasında bulunan Aras Nehri’ne 93 karanfil bırakılarak, barış güvercinleri uçuruldu.
AK Parti’li Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan, belediye meclis üyeleri, AK Parti Tuzluca İlçe Teşkilatı üyeleri ve bazı vatandaşlarla birlikte Ermenistan sınırının sıfır noktasında şehitler için Aras Nehri’ne beyaz ve kırmızı karanfil bıraktı. Barış güvercinlerinin de uçurulmasının ardından bir açıklama yapan Belediye Başkanı Türkan, Tuzluca ilçesinin kurtarılışının 93. yılını kutladıklarını belirterek, “İlçemize 18 kilometrelik sınırı bulunan Ermenistan sınırında Aras Nehri’ne şehitlerin anısına kırmızı, barış için de beyaz karanfil bıraktık. Ayrıca yine barışın simgesi olan beyaz güvercinler uçurduk. Geçmişte burada Ermeni ve Türk halkları birlikte barış içerinde yaşamış. Ama şimdi Ermeni diasporası, Türk ve Ermeni halklarını birbirine düşmanlaştırma ve uzaklaştırma çabası içerisindedir. Amerika’da ve Avrupa’da milyonlarca dolarlık villalarında yaşayarak bu coğrafyada kin ve düşmanlık tohumları ekmektedir” dedi.
Tarihin her döneminde dostluk ve barıştan yana olan ve gittikleri her yere hoşgörü, medeniyet, adalet, dayanışma, bolluk ve halkların kardeşliğini götüren bir ecdadın torunları olarak uzatılan her zeytin dalını tutmaya hazır olduklarını ifade eden Başkan Türkan, “Dünyanın dört bir yanında barışın egemen olması temennisiyle güvercinleri uçurduk. Sınırın hemen karşı tarafında Ermeni komşularımızı dostça, kardeşçe, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma hamlelerimize ortak yapmaya ve bölge barışının temeline de karanfilleri bırakıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sloganını ilke ediniyoruz” şeklinde konuştu.
İHA

Yorumlar kapatıldı.