İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mursi karşıtlarına Patrik’ten destek

Mısır Ortodoks Kilisesi Patriği II.Tawadros, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı göstericileri ve ordunun tutumunu desteklediğini açıkladı.


Patrik II. Tawadros, kişisel Twitter hesabında, “Mısır’ı yücelten halka, gençlere ve orduya selam olsun. Güçlü ve özgür yaşa ülkem… Mısır halkı, kendisinden çalınan devrimi medeni bir şekilde geri alan, isyancı ve fedakar gençlerinle sen ne kadar harikasın. Bütün Mısırlılar için dua ediyorum” ifadelerini kullanarak, tüm Mısırlılar için dua ettiğini kaydetti.

DEMOKRASİNİN DIŞINA ÇIKILMAYACAK

Öte yandan Mısır’daki Hıristiyanların hukuki işlemleriyle ilgilenen “Sınır Tanımayan Kıptiler Hareketi” tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mısır ordusunun “Milli rolünün” takdirle karşılandığı belirtilerek, “Ordunun, halk ayaklanmasında zalim Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na karşı tarafsız davranması, halk ve ordu arasında yeni bir sayfanın açılmasına yardımcı olacaktır” denildi. Mısır Savunma Bakanı General Abdulfettah es-Sisi, ülkenin çeşitli kentlerinde gösterilerin devam etmesi üzerine açıklama yapmıştı. Sisi, açıklamasında halkın taleplerine kulak verilmesi çağrısında bulunarak, taraflara uzlaşma sağlamaları için 48 saat süre tanındığını, siyasi çözüm bulunamadığı takdirde ordunun gelecek döneme ilişkin yol haritası sunacağını vurgulamıştı. Sisi’nin açıklamasının darbe uyarısı olarak yorumlanması üzerine ordu sözcüsü Ahmed Muhammed Ali, “Mısır ordusunun kültüründe ve geleneğinde darbe yönteminin bulunmadığını” dile getirerek, demokrasinin dışına çıkmayacaklarını açıklamıştı.

http://www.posta.com.tr/dunya/HaberDetay/Mursi-karsitlarina-Patrik-ten-destek.htm?ArticleID=184415

Yorumlar kapatıldı.