İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akdamar Kilisesi’nde İkinci Restorasyon

Cemal Aşan – Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda bulunan ve her yıl çok sayıda turist ağırlayan Akdamar Kilisesi’nin manastır ve şapel bölümleri ile çevre duvarlarını kapsayan ikinci restorasyona başlandı. Akdamar Adası’nda, Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında yaptırılan Akmadar Kilisesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2006’da tamamlanan restorasyonun ardından anıt müzeye dönüştürüldü.Kültür ve Turizm Bakanlığının 2010 yılında aldığı kararla yılda bir kez ayin yapılmasına izin verilen kilisenin manastır ve şapel bölümlerinde bu yıl ikinci restorasyon başlatıldı. u adaya Ahtamar, kilisesine Surp Haç demeyi öğretemedik. HYETERT)

Mevcut yapıların yanı sıra ilk kazılarda ortaya çıkan kalıntıların da koruma altına alınmasının hedeflendiği restorasyonda, kilisenin güney tarafında bulunan çevre duvarları ile şapel ve manastır bölümü ayağa kaldırılacak.
Yaklaşık 5 bin metrekarelik alanda devam edecek restorasyonun 50 kişilik ekip ile 6 ayda tamamlanmasının planlandığı ve 1 milyon 200 bin liraya mal olacağı belirtilirken; işçiler, kilise ile iskele arasına kurulan teleferik sistemiyle malzemeleri yapıya zarar vermeden yukarı taşıyor.
Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akdamar Aadası’ndaki ikinci restorasyon projesinin kuruldan geçtiğini anımsatarak, havaların ısınmasıyla çalışmaların başlatıldığını söyledi.
Akdamar Adası’nın yanı sıra Van Kalesi’nde de ikinci etap restorasyon çalışmalarının devam ettiğini bildiren Aktuğ, “Mevsim sonu itibarıyla Akdamar Adası’ndaki çevre düzenlememiz ve kaledeki çalışmalarımız tamamlanacak. Akdamar Kilisesi ve Van Kalesi dışında restore edilmesi gereken kilise, cami gibi Ören yerlerimiz var. Van Kalesi arkasında tarihi Hüsrevpaşa Camisi ve Kayaçelebi Camisi de restore ediliyor” dedi. – Van
[4765574] – Anadolu Ajansı

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: