İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Flash Flash… Vali Mutlu’dan müdahale açıklaması

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, polisin Gezi Parkı’na yaptığı müdahale sonrası açıklamalarda bulundu. Artık Gezi Parkı’ndaki eylemlerini bekleyişlerini bitirmelerini kendilerinden istediğimiz gençlere ve orada beklemekte olan eylemci gruplara yönelik bir müdahalemiz oldu. Bunu yaparken özellikle yarım saati aşkın bir süre 40 dakikaya yakın parkın boşaltılması yönünde önemli duyurular yaptık.

Marjinal grupların polisimizle bir çatışma pozisyonu oldu. Bunlara da uygun bir müdahaleyle Gezi Parkı boşaltılmış oldu. Gezi Parkı’yla ilgili yapmış olduğumuz bu çalışmanın fevkalade düzgün, sıkıntı olmaksızın, kısa sürede tamamlanmış olması memnuniyet oluşmuştur.
Gençlerin ve diğer ziyaretçilerin anonslarımızla gezi parkını boşaltmış olmalı ve emniyet güçlerinin müdahalesiyle sıkıntılı bir vaka oluşmamıştır. Bu gençlerimizle şahsım temas kurmak suretiyle önemli görüşmeler yaptım. Bütün bir gece boyunca gece 12’den sabaha kadar sürdürdüğümüz bu görüşmelerde aramızda iyi sohbetin olduğunu da kamuoyunda paylaştık.
Gençlerimizden her zaman istediğimiz verdikleri mesajın iyi anlaşılmış olduğunu, bunun da hükümet düzeyince başbakanımızın açıklamalarıyla karşılık bulduğunu, hem mahkememizin verdiği kararlar doğrultusunda hareket edileceğini, şayet mahkemelerimizin vereceği karar projede herhangi bir uygulamaya ilişkin pozitif nitelikte olursa bunun gene de halkımızın oyuna sunulacağı ifade edilmiş ve paylaşılmıştır.
Bütün bunlar pozitif bir algı yaratmış, bunun sonucunda da parkın boşaltılması beklenilmiştir. Dünden itibaren bugün de dahil olmak üzere, gerek benim temas kurduğum, gerekse başbakanımız ve diğer ilgililerimizle görüşenler bu kesimlerle bu konuyla ilcil bu meselenin çözümünün fevkalade iyi olacağını paylaşmışlar.
Taksim Platformu’nun çağrısıyla eylemin sürdürülmesiyle verilmiş olan kararla müdahale etme ve daha doğrusu Gezi Parkı’nı boşaltma iradesi oluşmuştur. Bunun sonucunda saat 8 civarında gerekli anonslar yapılmak suretiyle gençlerin bu alanı boşaltması rica edilmiş. Büyük ekseriyeti alanı terk etmiştir.
Bütün bu faaliyet bizzat gerek basın mensupları tarafından gerekse de özellikle emniyetimizin bütün foto birimleri tarafından kayıt altına alınmış parkın bütün alanlarında kayıt altına alınan bir müdahale gerçekleştirilmiştir.
Bu marjinal grupların polisle çatışma isteklerini görmekteyiz. Ama genel olarak Taksim ve çevresinde bu konuyla ilgili genel bir sükunetin muhafaza edildiğini ama bazı noktalarda tekrar toplanıp gelen gruplarla emniyet güçlerimizle kısa süreli ufak çatışmaların olduğunu da ifade etmek isterim.
Tabi en önemlisi gençlerin vermiş olduğu günlerdir Gezi Parkı’nda beklemek suretiyle, kendilerini ifade etmek suretiyle, söylediği mesajların alınmış olması ve bunlara uygun açılımların devletimiz tarafından bizzat açıklanmış olması memnuniyet vericidir.
Bu hususla halkımızla paylaşılmıştır. Hukuku hepimiz başımızın üstünde taşımak zorundayız. Bu manada takipçisi olmakta hepimizin görevi olmalıdır. Demokrasimiz de çok önemlidir. Emniyet güçlerimiz her zaman halkımızın tümünün güvenliğiyle ilgili olarak mesleğini en iyi şekilde sürdürmek arzusuyla hizmet vermektedir. Ama karşımızda bu konuyla ilgili şiddeti tekrar başlatmak isteyenlere karşı duruşumuzu her zaman olduğu gibi sürdüreceğiz.
29 yaralımız olduğunu ifade etmiştim. Bunların hiç birisi de ağır değildir. Bu sevindiricidir. Tabi maalesef maalesef, özellikle medyayı her zaman değerli bulduğumuzu belirtmek istiyorum. Ama bir takım yabancı kaynaklarda özellikle, çok sayıda yaralı olduğu ölü olduğu şeklindeki dış basından kaynaklanan bilgi kirliliğine dikkatinizi çekmek istiyorum. Asla ve asla vatandaşımızdan gizlenecek tek bir bilgimiz yoktur. Bu rakamlar size çok daha küçük de verebilirdim. Bunu engelleyen de bir şey yok. Kesinlikle ağır bir vaka yoktur. Bir göz travması var. Bu göz travması ameliyata alınmıştır. Görme kusuru oluşturmayacak bir hadisedir. Bütün bilgileri aldım. Ama bunun dışında da operasyon gerektirecek tek bir vaka yoktur.
Böyle bir ortamda Taksim’e gelin demek, gelin yarın polisle çatışın demek. İstirham ediyorum, elbette gelirler bunu ifade ederler. ama yarın bu niyetle gelip Taksim’le bulunacağız demek, çatışma ortamını geliştirmek anlamına geliyor. Bu doğru bir çağrı değildir. Elbette anayasal hakların kullanılmasıyla ilgili gerekli izinler verilecektir. Ama bunun vakti yarın değildir. Bizim milletimizin geniş gönlü buna müsaade etmez.
Can bey ile sadece bugüne mahsus değil daha önce de görüşmeler var. Valilikte de kendisiyle bazı hususları değerlendirdik. Can beyin  de Gezi Parkı’nın boşaltılmasıyla ilgili gayretleri olduğunu biliyorum. Hepimiz dua ettik bugün çocuklarımızın ayrılması için. Can beyle de boşaltma çalışması esnasında bir görüşmemiz oldu. Benden ricaları şu oldu. Kendi çocuklarının orada olduğunu ifade ettiler. Ben de kendilerine dedim ki emniyet güçlerimiz orada, boşaltma yapacaklar. taksim’de de bizzat görüşmüştüm. Bu konuda yardım arzu etti. Ben de çocukları için yardım imkanı olamayacağını, ama bütün çocuklar adına yardımcı olmasını istedim. Sonradan da kaygılı bir durum olmadığını gördüm. Herkesin çocuğu için, herkes için gayret ettiğini paylaşmam gerekir.
Hiçbir şeyi asla gizlemeyeceğiz. Özellikle sağlıkla ilgili bilgileri net olarak geçeceğiz. Özellikle yaralıların, Allah korusun ölümlerin olduğu konusunda yabancı medyada bilgi kirliliği olduğunu görüyoruz. Bunu alıp kullanan bizim medyadan kullanırsa, valiliğimizden yapılan bilgiler resmi evrak üzerinde gelir. Bunları da saklamamız da zaten saklamamız mümkün değildir.

http://www.gazeteport.com.tr/haber/137009/vali-mutludan-mudahale-aciklamasi

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: