İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Ermeni İşgali Sona Ermediği Sürece…”

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgali sona ermediği sürece Türkiye’nin Ermenistan’la “hiçbir şekilde, hiçbir zaman ilişkiye girmeyeceğini” söyledi. .. Azerbaycan’ın Gebele şehrinde düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan İş Forumu’nun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Çağlayan, “Biz her toplantıda olduğumuz her yerde şunu ifade ediyoruz ve bunu şükrederek ifade ediyoruz, tek millet, iki devletiz. Azerbaycan’ın üzüntüsü, bizim üzüntümüz, Azerbaycan’ın sevinci, bizim sevinci. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgali bitmediği sürece, Ermeniler tarafından işgal edilmiş Karabağ meselesi çözülmediği sürece Türkiye hiçbir şekilde, hiçbir zaman Ermenistan’la hiçbir ilişkiye girmeyecektir.

***
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgali sona ermediği sürece Türkiye’nin Ermenistan’la “hiçbir şekilde, hiçbir zaman ilişkiye girmeyeceğini” söyledi.
Azerbaycan’ın Gebele şehrinde düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan İş Forumu’nun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Çağlayan, “Biz her toplantıda olduğumuz her yerde şunu ifade ediyoruz ve bunu şükrederek ifade ediyoruz, tek millet, iki devletiz. Azerbaycan’ın üzüntüsü, bizim üzüntümüz, Azerbaycan’ın sevinci, bizim sevinci. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgali bitmediği sürece, Ermeniler tarafından işgal edilmiş Karabağ meselesi çözülmediği sürece Türkiye hiçbir şekilde, hiçbir zaman Ermenistan’la hiçbir ilişkiye girmeyecektir. Bunu Azeri kardeşlerimizin çok iyi bildiğini Türkiye olarak, hükümet olarak, devlet olarak stratejimizin bu kadar kuvvetli olduğunu her fırsatta ifade ediyoruz, bu konuda Ermenistan’ı derhal, bir an önce işgal etmiş olduğu Karabağ topraklarını, asıl sahibi olan Azerbaycan’a bırakması onlar açısından da önemli olacaktır” dedi.
Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Şahin Mustafayev de, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgal altında tuttuğu sürece, bölgedeki ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinden yararlanamayacağını, bunun defalarca dile getirildiğini söyledi.
“AZERBAYCAN’LA TERCİHLİ TİCARET ANLAŞMASINI GÖRÜŞÜYORUZ”
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan bir soru üzerine, Türkiye’nin Gürcistan dahil 17 ülke ile serbest ticaret anlaşması olduğunu, Azerbaycan ile de şu an tercihli ticaret anlaşmasının müzakere edildiğini söyledi. Çağlayan, “Türkiye, Avrupa ile Gümrük Birliği anlaşmasını 17 yıldır sürdürüyor. EFTA bölgesi ile yine aynı şekilde serbest ticaret anlaşması var. Buna ilaveten 17 ülke ile serbest ticaret anlaşmamız var. Gürcistan’la da serbest ticaret anlaşması uzun süredir yürürlükte. Şimdi Azerbaycan’la tekrar görüştük aramızda bir serbest ticaret anlaşması veya tercihli ticaret anlaşması şeklinde çalışmalara başladık. Geçen sene Sayın Başbakanımızın ve Sayın Cumhurbaşkanımızla yapmış olduğumuz toplantıda, biz iki bakana bu konuda görev verdiler ve iki ülke olarak tercih ticaret anlaşması müzakerelerine başlama konusunda çalışmalara başladık. Şu an değerlendirme analizleri yapılıyor. Bunu ne kadar erken yaparsak o kadar iki ülkenin yararına olacaktır” şeklinde konuştu.
İHA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: