İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çanakkale’nin gayrimüslim şehitleri

Çanakkale’ye vatan savunması için giden gayrimüslimlerin hikâyeleri.. Tarihin farklı sayfalarında, bu topraklar için şehit düşen, gazi olan gayrimüslimler de var. Bu yıl da 18 Mart’ta Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümü anılırken bu topraklar için şehit düşen gayrimüslimlerin de hatırlanılmasının zamanı.. Balkan, Birinci Dünya ve Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen 315 sağlıkçı subayın 100’ü gayrimüslim Türk askeri..

***
Birinci Dünya Savaşı’nda; Osmanlı Devleti’nin, Çanakkale Boğazı’nı ele geçirmeye ve İstanbul’u işgal etmeye yönelik İngiliz-Fransız ortak harekâtına karşı yürüttüğü Çanakkale Muharebeleri, dünya tarihinde ender rastlanan deniz ve kara savaşlarından biri. Yıllar önce bu topraklarda büyük bir başarıyla gerçekleştirilen Çanakkale Savaşları’nın 98. yıl dönümü bugün.
Tarihin farklı sayfalarında, bu topraklar için şehit düşen, gazi olan gayrimüslimler de var. Bu yıl da 18 Mart’ta Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümü anılırken bu topraklar için şehit düşen gayrimüslimlerin de hatırlanılmasının zamanı.. Balkan, Birinci Dünya ve Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen 315 sağlıkçı subayın 100’ü gayrimüslim Türk askeri..
ÖTEKİ ASKERLERİN HİKAYESİ
Milliyet gazetesinden Mehmet Gündem, 2005’te ‘İmparatorluğun Öteki Çocukları Gayrimüslim Vatan Şehitleri’ başlıklı yazı dizisinde, Çanakkale’de 105 gayrimüslim askerin şehit olduğunu belirtmişti.
http://www.ensonhaber.com/canakkalenin-gayrimuslim-sehitleri-2013-03-18.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: